Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Nocna i świąteczna pomoc medyczna nadal w mławskim szpitalu

2017-10-09 10:54:37 (ost. akt: 2017-10-09 10:55:40)

Podziel się:

Mławski szpital po reformie znalazł się w sieci szpitali dotowanej przez NFZ. W mławskiej placówce również – jak do tej pory, ma być udzielana świąteczna i nocna pomoc medyczna.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Od niedzieli 1 października w całym kraju zaczęła funkcjonować sieć szpitali. Placówki, które się w niej znalazły nadal mogą korzystać z finansowania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Do sieci należy także mławski szpital. Od października zaszły zmiany także w udzielaniu nocnej i świątecznej pomocy. NFZ opublikował listę placówek, które mają świadczyć taką formę wsparcia. - Na terenie powiatu mławskiego usługi w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będzie świadczył, tak jak do tej pory, tylko mławski szpital – informuje Katarzyna Miłobędzka, zastępca dyrektora wydziału edukacji i zdrowia w Starostwie Powiatowym w Mławie.


Przy okazji wejścia w życie zmian powiatowi urzędnicy przypominają zasady korzystania z pomocy medycznej nocą i w święta. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki. Można z nich korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego, oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

W przypadku nagłego zachorowania albo pogorszenia się stanu zdrowia chory może się wybrać po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację. Dyżurujący lekarz może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych albo – w przypadkach medycznie uzasadnionych – w domu pacjenta. Przewiduje się także konsultacje telefoniczne.

Nocą oraz w dni wolne od pracy i święta z pomocy lekarza czy pielęgniarki można korzystać w określonych okolicznościach. Przede wszystkim w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, gdy nie ma objawów wskazujących na bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy. Ponadto z nocnej i świątecznej opieki powinniśmy skorzystać wtedy, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni lekarskiej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na nasz stan zdrowia.



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB