Czwartek, 20 września 2018. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Ubóstwo, bezrobocie i bezradność - GOPS analizuje sytuację w gminie

2017-10-09 09:08:43 (ost. akt: 2017-10-09 09:09:55)

Podziel się:

- Gmina staje się obszarem ludzi starych, wymagających stałej pomocy w formie pielęgnacji i usług. Często nawet całodobowo. Z każdym rokiem przybywa osób chcących umieszczenia w domu pomocy społecznej – mówiła na ostatniej sesji kierownik dzierzgowskiego GOPS-u Grażyna Sławińska.

Ocenę zasobów pomocy społecznej analizowano na ostatniej sesji rady gminy, w środę 27 września. Jak podkreśliła kierownik, potrzeby mieszkańców w zakresie korzystania ze wsparcia ośrodka są zbliżone w porównaniu do roku poprzedniego. - Struktura społeczna gminy nie ulega większym przeobrażeniom. Skala ubóstwa, bezrobocia oraz bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego pozostaje porównywalna – poinformowała Sławińska.

Dodała jednocześnie, że świadczenia wychowawcze wydawane przez GOPS w dużym stopniu poprawiły sytuację materialną rodzin z dziećmi. Dużą liczbę korzystających ze wsparcia ośrodka stanowią długotrwale chorzy. W ostatnich 2 latach pomocą objęto 332 takich osób. Inne główne przyczyny korzystania ze wsparcia GOPS-u to ubóstwo, bezrobocie i niepełnosprawność. Kierownik ośrodka zaznaczyła również, że coraz częściej pojawia się też problem osób bezdomnych, zameldowanych na terenie gminy Dzierzgowo, ale przebywających poza terenem tej gminy. Natomiast największą liczbę beneficjentów ośrodka pomocy stanowią uczniowie szkół korzystający z dożywiania. - Prognoza w tym zakresie jest malejąca, ze względu na malejącą liczbę uczniów w szkołach – poinformowała Grażyna Sławińska. Z kolei tendencja wzrostowa występuje wśród osób pobierających zasiłki stałe w gminie.

- Utrzymuje się zbliżona liczba świadczeniobiorców w zakresie usług opiekuńczych, co oznacza, że gmina staje się obszarem ludzi starych, wymagających stałej pomocy w formie pielęgnacji i usług, często nawet całodobowo. Potwierdzeniem tej sytuacji jest fakt, że z każdym rokiem przybywa osób chcących umieszczenia w domu pomocy społecznej, co skutkuje obciążeniem budżetu z tego tytułu – powiedziała kierownik GOPS-u. Szefowa ośrodka przypomniała również, że placówka wypłaca też świadczenia rodzinne dla 410 dzieci.

GOPS ponadto realizuje świadczenia pielęgnacyjne, a także te związane z dodatkami mieszkaniowymi. Placówka przekazuje również środki dla matek w ramach funduszu alimentacyjnego.

Bartos

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. m #2348155 | 79.188.*.* 11 paź 2017 09:12

    żenada

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Jan #2346771 | 31.1.*.* 9 paź 2017 13:28

    Nie ma się czemu dziwić. Żadnego przemysłu żadnej perspektywy dla młodych ludzi. Ci co mają trochę odwagi wyjeżdżają i szukają lepszego życia. Pozostają Ci co nie mają innego wyjścia. Starzeją się a młodych brak. Tam nie ma na co liczyć że bedzie lepiej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz