Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Największe bezrobocie w Szydłowie i Lipowcu Kościelnym

2017-09-26 15:45:12 (ost. akt: 2017-09-26 15:45:35)

Podziel się:

Radzanów, Strzegowo i Stupsk – to gminy wiejskie naszego powiatu z najmniejszą stopą bezrobocia. Największa natomiast występuje w gminach Szydłowo i Lipowiec Kościelny.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie wynika, że z końcem czerwca 2017 r. w powiecie mławskim było zarejestrowanych 2444 bezrobotnych. Z czego 1054 to osoby z Mławy, a 1390 – mieszkańcy gmin wiejskich. Z końcem czerwca b.r. najwięcej bezrobotnych było w gminie Strzegowo – 271, a najmniej w gminie Radzanów – 92. Takie dane wynikają z tego, że w Strzegowie i okolicach mieszka znacznie więcej ludzi niż w Radzanowie i na przyległych terenach. Skalę bezrobocia w poszczególnych gminach wiejskich naszego powiatu precyzyjniej przestawiają zestawienia Urzędu Statystycznego w Warszawie. Jednak urząd ten najnowsze dane ma z końca 2015 r.. Według stołecznego US największa stopa bezrobocia (chodzi o procent mieszkańców w wieku produkcyjnym) z końcem 2015 r. występowała w gminach Szydłowo i Lipowiec Kościelny. W obydwu wynosiła ona wówczas 8,3 proc. Kolejne dwie gminy w tym rankingu to Dzierzgowo – z wynikiem 8 proc. oraz Szreńsk i Wieczfnia Kościelna z rezultatem 7,9 proc. Najmniejsze bezrobocie natomiast odnotowano wśród mieszkańców gmin: Radzanów (7,3 proc.), Strzegowo (7,5 proc.) i Stupsk (7,6 proc.).

Najwięksi
pracodawcy

Trzeba podkreślić, że wielu mieszkańców gmin wiejskich pracuje w Mławie, bo tu jest najwięcej zakładów pracy, w tym także największy w powiecie mławskim, czyli spółka LG Electronics. Natomiast na terenach wiejskich przeważają małe firmy i mikroprzedsiębiorstwa. Spośród istotnych pracodawców naszego powiatu, poza Mławą, warto wymienić: Technokabel w Szreńsku, Curtis w Krzywonosi, Polonus w Uniszkach czy zakłady mięsne na terenie gminy Strzegowo.
Warto zauważyć, że mieszkańcy takich gmin jak Dzierzgowo, Radzanów czy Szreńsk, którzy mają do Mławy około 30 km, mogą mieć utrudniony dojazd do miasta komunikacją publiczną. Wszak połączeń autobusowych jest coraz mniej. Oczywiście wielu pracowników do miasta dojeżdża samochodami osobowymi, często organizując się w ten sposób, że kilka osób jedzie jednym autem. Dodajmy że po przeanalizowaniu danych urzędu pracy wyraźnie widać, że nie ma praktycznie żadnej różnicy w wykształceniu osób bezrobotnych z terenów wiejskich i z miasta. W obydwu przypadkach występuje podobny procent ludzi z wykształceniem wyższym.

Liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych (stan na koniec czerwca 2017 r.) w poszczególnych gminach powiatu mławskiego:

Mława - 1054
Dzierzgowo - 110
Lipowiec Kościelny - 162
Radzanów - 92
Strzegowo - 271
Stupsk - 130
Szreńsk - 147
Szydłowo - 161
Wieczfnia Kościelna - 127
Wiśniewo - 190

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Czytelnik #2342660 | 37.47.*.* 3 paź 2017 18:27

    Tak największe w Szydlowie i Lipowcu, wójt w Lipowcu dba o mieszkańców przyjmując do pracy żonę

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz