Czwartek, 20 września 2018. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Pobierali 500 plus niezgodnie z prawem. Teraz muszą oddać pieniądze

2017-09-22 11:13:17 (ost. akt: 2017-09-22 11:14:39)

Autor zdjęcia: Archiwum NKM

Podziel się:

Mławski MOPS odzyskał ponad 17 tysięcy złotych z tytułu niezgodnie z prawem pobranych przez mieszkańców środków w ramach rządowego programu 500 plus. Pobierającym to świadczenie nielegalnie nakazuje się zwrot pieniędzy.

Jak ostatnio informował dziennik „Rzeczpospolita” tylko w pierwszym półroczu b.r. w skali całego kraju rodziny musiały zwrócić łącznie 30 mln zł za niesłuszne pobieranie świadczenia w ramach rządowego programu 500 plus. Najczęściej powodem żądania zwrotu pieniędzy przez ośrodki pomocy jest niezgłoszenie przez beneficjentów podjęcia zatrudnienia. To w zasadzie jedyna przyczyna, o której mówią urzędnicy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie. Chodzi o osoby, rodziny, które otrzymują świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko. A takie wsparcie przysługuje wówczas, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – 1200 zł (na drugie i każde kolejne dziecko pieniądze są wypłacane bez względu na wysokość dochodu). - Kiedy dowiadujemy się o tym, że osoba korzystająca ze świadczenia nadal je pobiera, mimo podjęcia zatrudnienia, to wszczynamy postępowanie w tej sprawie – informuje kierownik działów w mławskim MOPS-ie Anna Boćkowska. W toku postępowania urzędnicy żądają zwrotu niesłusznie pobranych pieniędzy. Boćkowska zaznacza, że pobieranie świadczenia przez rodziny, którym dochody wzrosły po podjęciu pracy, jest niezgodne z prawem, i zazwyczaj jest to działanie w pełni świadome.

MOPS odzyskuje
pieniądze

Główny specjalista ds. świadczeń rodzinnych w mławskim ośrodku pomocy Andrzej Cybulski informuje natomiast, że w wyniku prowadzonych postępowań od kwietnia 2016 r. (od tego czasu wypłacane jest świadczenie w całym kraju) mławski MOPS odzyskał 17 tys. 166 zł za niesłuszne pobieranie w naszym mieście pieniądze z programu 500 plus. - Poza tym trwają następne postępowania, które zmierzają do odzyskania kolejnej kwoty. Tym razem ma to być 7 tys. 500 zł – informuje Andrzej Cybulski. Nasz rozmówca podkreśla, że MOPS może sprawdzać stan faktyczny dotyczący zatrudnienia beneficjentów rządowego programu, posługując się systemem informatycznym „Empatia”. Za jego pomocą urzędnicy mają dostęp do danych Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz bazy CEIDG (Centrum Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). W naszym mieście zainteresowanie rządowym wsparciem jest stosunkowo duże. Od 1 sierpnia, odkąd można było składać wnioski na kolejny okres zasiłkowy, mławski MOPS odwiedzało dziennie około 100 osób. Docelowo wszystkich wniosków o 500 plus w Mławie ma być około 2500.

Robert Bartosewicz


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB