Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Uwaga na oszustów metodą "na policjanta" na terenie powiatu mławskiego

2017-09-14 09:39:38 (ost. akt: 2017-09-14 09:49:48)

Podziel się:

Czterech mieszkańców powiatu mławskiego 11 września nie dało się zwieść słowom oszustki, podającej się za pracownika CBŚ i policji. O fakcie rozmowy telefonicznej z rzekomą „policjantką" powiadomili dyżurnego mławskiej policji. Dzięki swojej czujności mieszkańcy naszego powiatu nie dali się oszukać i nie stracili swoich oszczędności.

Ostrzegajmy Seniorów z naszych rodzin o tego typu zagrożeniach!

Druga popularną metodą stosowaną przez oszustów po za oszustwem na „wnuczka” jest metoda na policjanta, lub funkcjonariusza innych służb. Podczas stosowania tej metody fałszywy policjant w trakcie rozmowy tłumacząc się prowadzeniem tajnej akcji przeciwko oszustom żąda od nas przekazania pieniędzy lub też informując, że nasze konto zostało zagrożone przez działania oszustów prosi o wypłacenie pieniędzy i przekazanie.

11 września mławska policja odnotowała 4 przypadki usiłowania oszustw metodą na „pracownika CBŚ” oraz "policjanta". Zdarzenia miały miejsce na terenie powiatu mławskiego. W trzech zgłoszonych przypadkach zadzwoniła kobieta przedstawiając się jako pracownik Centralnego Biura Śledczego i informowała, że jeżeli senior nie podejmie z nią współpracy to pieniądze z konta osobistego, w kwocie kilkunastu tysięcy złotych zostaną przelane na inne konto, po czym podała numer telefonu do dalszej współpracy.

W czwartym ze zgłoszonych usiłowań przestepsta, oszust podał się za pracownika policji i oświadczył, że ktoś z bliskich spowodował poważny wypadek drogowy. Potrzebne są pieniądze, w przeciwnym razie sprawa wypadku zostanie aresztowany.

We wszystkich 4 przypadkach usiłowań oszustwa trwają czynności policji.

Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci czy pracownicy CBŚ nigdy nie proszą telefonicznie o przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy, nie proszą o przelewanie ich na konto bankowe ani nie zwracają się z prośbą o zakładanie nowego konta bankowego. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli zadzwoni telefon i rozmówca będzie przedstawiał się jako policjant, funkcjonariusz CBŚ, prokurator czy bliski krewny i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod numery alarmowe 997 lub 112 po prawdziwych policjantów.

Bądźmy czujni! Ostrożność może uchronić nas od popełnienia błędu i utraty oszczędności.

Źródło: mł. asp. Aneta Prusik

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB