środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Mława. Sytuacja finansowa mławskiego szpitala

2017-09-12 15:58:33 (ost. akt: 2017-09-12 15:59:12)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Szpital na piątkę? Tak jest, jeśli chodzi o sytuację finansową mławskiego SP ZOZ. Wynik za pierwsze półrocze jest na plusie. Jednak nie obyło się bez kłopotów. Trudno o pokoleniową wymianę kadr, czy informatyzację placówki.

Sytuacja finansowa naszego szpitala była jednym z tematów obrad podczas sesji rady powiatu mławskiego 24 sierpnia. Informację o wykonaniu planu finansowego za pierwsze półrocze 2017 roku instytucji ochrony zdrowia przedstawiła Alina Wrzyszcz, główna księgowa SP ZOZ w Mławie.

Sytuacja finansowa
nie najgorsza

Okazało się, że na koniec pierwszego półrocza 2017 r. szpital wykazał się dodatnim wynikiem finansowym. Wykazano 94 tys zł na plusie. W analogicznym okresie (w I półroczu ub.r.) SP ZOZ miał na minusie 347 tysięcy złotych. - Jestem główną księgową bardzo długo i w zakresie półrocza, to jest pierwszy dodatni wynik finansowy szpitala w Mławie – poinformowała Alina Wrzyszcz. Perspektywy są obiecujące. Wskaźniki i prognozy finansowe wskazują na stabilną sytuację finansową szpitala, pomimo dużych niewiadomych na czas sporządzania raportu. Mławski szpital uzyskał dość wysoką punktację. - Na piątkę czy szóstkę. Świadczy to o stabilności ekonomicznej naszego szpitala – dodała księgowa. Ocenę sytuacji ekonomicznej wyliczono w oparciu o plan finansowy na 2017 rok. W szpitalnym raporcie wykazano przychody, koszty i umowy podpisane z NFZ.

Szpital w sieci,
ale bez przychodni

Szpital ma podpisane umowy na wszystkie zakresy świadczeń. Od 1 października 2017 r. wchodzi w życie nowa ustawa o sieci szpitali (zabezpieczającej podstawowe i bezpłatne świadczenia medyczne mieszkańcom), w której będzie funkcjonować też mławska placówka. Nowa ustawa (z 27 czerwca 2017 r ) wprowadza zmiany w finansowaniu szpitali. Mława, podobnie jak inne placówki w sieci, będzie miała zagwarantowane ryczałtowe finansowanie (od 1 października 2017 r do 30 czerwca 2021 r.). - Spełniliśmy wszystkie wymogi i zostaliśmy zakwalifikowani do systemu zabezpieczeń w grupie szpitali I stopnia, w tak zwanej sieci szpitali – informowała księgowa. Jednak nie obyło się bez problemów. Do sieci szpitali nie zakwalifikowały się przyszpitalne przychodnie: psychiatryczna, okulistyczna i laryngologiczna. Póki co pacjenci mogą spać spokojnie, ponieważ będą mieli zapewnioną opiekę. Wspomniane przychodnie mają umowy z NFZ do 30 czerwca 2018 roku. Kadra zarządzająca mławską placówką medyczną liczy na to, że do tego czasu sytuacja się wyklaruje i przychodne zostaną umieszczone w sieci szpitali.

Lekarze się
nie zgłaszają

Nie wykonano planu jeśli chodzi o zatrudnienie lekarzy specjalistów. - Nie zgłaszają się do nas lekarze. Nie wiadomo dlaczego – dodała przedstawicielka szpitala. Były trudności ze znalezieniem dermatologa do przychodni, po odejściu na emeryturę specjalisty. Jednak udało się zapewnić opiekę medyczną w tym zakresie, na trzy dni w tygodniu. Lepiej jest z zapewnieniem opieki pielęgniarskiej.

Trudności
z informatyzacją

W szpitalu planuję się informatyzację z prawdziwego zdarzenia, co wkrótce będzie wymogiem ustawowym. Przeciąga się realizacja projektu. Po wyłonieniu wykonawcy, jedna z firm zaskarżyła decyzję komisji przetargowej. Nie można niczego zrobić, do czasu rozpatrzenia skargi. Po realizacji projektu z internetu w szpitalu będą mogli korzystać m.in. pacjenci. Szacunkowy koszt inwestycji to około 5 mln zł. Wybrano firmę deklarującą realizację za około 3 mln zł. Informatyzacja ma być sfinansowana z kilku źródeł. Samorząd powiatu mławskiego przeznaczył na to 829 tys. zł. Rada miejska w Mławie dołożyła 200 tys. zł. Resztę pokryją środki unijne oraz pochodzące z budżetu szpitala.

Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB