środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Jan Zybowski: Krew oddawałem za darmo, a ode mnie chcą pieniędzy za wszystko

2017-08-29 08:36:43 (ost. akt: 2017-08-29 08:46:33)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Przez całe życie pomagał innym. Teraz sam potrzebuje wsparcia. Jan Zybowski – honorowy krwiodawca, mławianin odznaczony medalem „Zasłużony dla Miasta Mława”, od roku żyje jak „uwięziony” we własnym mieszkaniu. Aby mógł wyjść na dwór potrzebuje sprzętu na zakup którego nie może sobie pozwolić.

Iwona Łazowa
i.lazowa@kuriermlawski.pl

71-letni mławianin zwrócił się do redakcji „Kuriera Mławskiego” o pomoc. - Jestem obłożnie chory. Nie byłem na dworze od roku. Pomóżcie – apelował.

Za wszystko
płać...

Potwierdziło się to, kiedy odwiedziliśmy pana Jana w jego 22-metrowym mieszkaniu w centrum miasta. Schorowany mławianin, nie wychodzi z domu, bo trudno mu chodzić, oddycha przez rurkę podłączoną do urządzenia wspomagającego oddychanie. Sprzęt wypożycza za 50 zł miesięcznie. Jednak z urządzeniem nie można wyjść na dwór ze względu na rozmiary i konieczność podłączenia do prądu. Aby mężczyzna mógł wyjść na spacer potrzebny jest przenośny aparat wspomagający oddychanie i wózek inwalidzki. Takie urządzenia swoje kosztują. - Moja skromna emerytura na to nie wystarczy – mówi pan Jan. Liczy na wsparcie mławskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża - organizacji w której działał od lat. - Od 1980 roku, przez 20 lat byłem członkiem zarządu PCK w Mławie. Jako honorowy krwiodawca, oddałem ponad 40 litrów krwi – opowiada. Teraz o wieloletniej działalności w PCK świadczą legitymacje, statuetki oraz odznaczenia. Wśród nich jest medal „Zasłużony dla Miasta Mława” - przyznany w 2010 roku przez burmistrza Miasta Mławy Sławomira Kowalewskiego. Obecnie mławianinowi coraz trudniej zmagać się z chorobami. Tym bardziej, że wszystko kosztuje. - Krew oddawałem za darmo, a teraz jak zachorowałem to za każdą rzecz muszę płacić – usłyszeliśmy od rozżalonego mławianina. Wspomniany sprzęt, to dla niego okno na świat. - Widok mojego miasta umiliłby czas, który jest jeszcze przede mną – mówi pan Jan.

Potrzebny wózek
i aparat tlenowy

Zapytaliśmy w PCK o możliwość organizacji zbiórki na rzecz pana Jana. - Zadzwonię do zarządu głównego i zapytam o zgodę na kwestę. Sam nie mogę podjąć takiej decyzji – poinformował nas Józef Gerlej, prezes mławskiego oddziału PCK. Zatelefonowaliśmy także do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mławie. Doradzono, aby pan Jan złożył wniosek o dofinansowanie sprzętu. Skontaktowaliśmy mławianina również z Anielą Zalewską, prezes Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Mławie. Okazało się, że stowarzyszenie chętnie udzieli wsparcia niepełnosprawnemu mężczyźnie. Niestety koncentratora tlenu nie posiadają, a wózki inwalidzkie którymi dysponuje SHKA wcześniej wypożyczono innym potrzebującym. Sytuację mławianina sprawdził też mławski Caritas i MOPS. - Pielęgniarka w piątek 18 sierpnia była u pacjenta. Wyjaśniła jakiego rodzaju pomocy możemy udzielić. Pacjent podziękował za pomoc ze strony pielęgniarki. Udzielimy wsparcia jeśli pacjent będzie tego potrzebował - mówi Justyna Stachowicz, kierownik Caritas w Mławie. Poinformowano także pana Jana, jak w NFZ i PCPR może ubiegać się o potrzebny sprzęt. Dodatkowo, na wniosek Caritasu, sytuację materialną mławianina zbadał mławski MOPS. Okazało się, że może on wystąpić o darmową żywność od wspomnianych instytucji.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Xyz@xp.pl #2316263 | 188.146.*.* 29 sie 2017 14:32

  A gdzie jest rodzina?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. mławianin #2316060 | 178.42.*.* 29 sie 2017 09:56

   Szanowny Panie Burmistrzu, imprezy już się skończyły, może wreszcie Pan albo Pana słuzby zajmą się i pomogą schorowanemu człowiekowi, zwłaszcza że był odznaczony przez Pana MEDALEM, CZY PATRZĄC NA CIERPIENIE TEGO MIESZKAŃCA, ---- ten medal ma jeszcze jakąś wartość??? trzymaj się ZYBUŚ, i mniej nadzieje że wreszcie WŁADZA się do ciebie odezwie, i pomoże ci spelnić twe marzenie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz