Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Nowe wnioski o 500 plus, w MOPS-ie nawet po 100 osób dziennie

2017-08-17 11:42:32 (ost. akt: 2017-08-17 11:52:03)

Podziel się:

Od 1 sierpnia można składać wnioski na kolejny okres zasiłkowy w ramach rządowego programu 500 plus. W związku z tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie dziennie odwiedza około 100 osób.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca rządowego programu 500 plus. Zgodnie z nią rodziny, które chcą od października 2017 r. nadal otrzymywać wsparcie finansowe, muszą ponownie złożyć wniosek. Przyjmowanie dokumentów potrwa do końca września. Natomiast 1 października rozpocznie się nowy okres zasiłkowy dla tych, którzy korzystają ze świadczeń rodzinnych, w tym także programu 500 plus.

Co istotne, czas złożenia wniosku może mieć duże znaczenie. Bo rodziny, które zrobią to jeszcze w czasie wakacji będą mogły liczyć na to, że pieniądze na ich konta wpłyną już w październiku. Natomiast jeśli złożą wniosek we wrześniu, to środki dostaną najpóźniej do 30 listopada b.r. - z wyrównaniem za październik.

- Zainteresowani wsparciem w ramach tego programu odwiedzają nasz ośrodek już od 1 sierpnia. Przez cały ten miesiąc dział świadczeń rodzinnych pracuje dłużej, dzięki czemu wnioski można składać do godz. 18.00 – informuje Anna Boćkowska, kierownik działów w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mławie. W naszym mieście zainteresowanie rządowym wsparciem jest stosunkowo duże. Dziennie ośrodek odwiedza w tej sprawie około 100 osób. Jak wynika z danych MOPS-u, docelowo będzie ich około 2500.

Przypomnijmy, że niedawno weszła w życie nowelizacja ustawy w sprawie programu 500 plus. Tą zmianą rząd chce przede wszystkim uszczelnić system i znacznie ograniczyć zjawisko wyłudzania świadczeń. Chodzi m.in. o takie przypadki, w których pracownicy, chcąc ominąć kryterium dochodowe, rozwiązywali umowę o pracę, a potem nawiązywali z tym samym pracodawcą nową, ale na niższą kwotę wynagrodzenia. To pozwalało im starać się o świadczenie również na pierwsze dziecko. Dlatego też teraz jest stosowane tzw. trzymiesięczne wyłączenie. Jeśli powrót do pracy u tego samego pracodawcy nastąpi przed upływem trzech miesięcy, nie będzie traktowany jako utrata dochodu.

Kolejna zmiana ma dotyczyć rodzin, które żyją w związku partnerskim czy konkubinacie. Otóż wielokrotnie dochodziło do sytuacji, w których jedna z osób deklarowała samotne wychowywanie dziecka, aby się zmieścić w kryterium dochodowym. W związku z tym ministerstwo rodziny wprowadziło wymóg ustalania alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica. Przy składaniu wniosku osoby samotnie wychowujące dzieci będą musiały mieć dokumenty dotyczące alimentów. Co niezwykle istotne, nowelizacja nie zmienia wysokości świadczenia ani progu dochodowego, od którego można się o nie starać.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB