środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Zaproszenie na uroczystości religijno – patriotyczne z okazji obchodów 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego.

2017-08-08 15:04:43 (ost. akt: 2017-08-08 15:06:13)

Podziel się:

Burmistrz Miasta Mławy, Przewodniczący Rady Miasta Mława serdecznie zapraszają na uroczystości religijno – patriotyczne z okazji obchodów 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia 2017 r. (wtorek)

W programie uroczystości:

10.00 - Msza Święta w intencji Ojczyzny - Kościół Świętej Trójcypo Mszy Św, uroczysty przemarsz ulicami Mławy na cmentarz parafialny

przemówienie okolicznościowe, złożenie wiązanek i wieńców na grobie ofiar wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku

16.00 - Koncert "Gdy piosenka szła do wojska, to śpiewała cała Polska"- Artystyczny Zespół Seniorów "Cantare", Mławska Orkiestra Dęta

Święto Wojska Polskiego – to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992 r.

Inicjatorem ustanowienia Święta Wojska Polskiego był ówczesny Senator RP, prof. Ryszard Juszkiewicz, mławski historyk.

Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

Bitwa Warszawska była momentem przełomowym nie tylko w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. ale zdecydowała o dalszych losach cywilizacji europejskiej na dziesięciolecia, a może nawet setki lat. Zdecydowała o tym, czy Polacy i inne narody Europy będą mogli żyć w kulturze chrześcijańskiej i w oparciu wartości humanistyczne, czy poddani zostaną indoktrynacji komunistycznej, która pozbawi ich prawa własności, prawa decydowania o własnym losie, prawa do indywidualnego dążenia do szczęścia.

Znany brytyjski polityk i historyk lord D'Abernon słusznie określił Bitwę Warszawską jako 18 najważniejszą bitwę w dziejach świata. Zwycięstwo wojska polskiego w tej bitwie i pokonanie Armii Czerwonej w wojnie roku 1920 uratowało Europę przed bolszewizacją.

O przebiegu bitwy zdecydował i kierował działaniami wojsk polskich Naczelny Wódz - Marszałek Józef Piłsudski. To dzięki jego determinacji, ofiarności i męstwu żołnierza polskiego osiągnięte zostało wspaniałe zwycięstwo, które przesądziło o wyniku wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku. Dzięki temu zwycięstwu uratowana została, odzyskana po 123 latach niewoli niepodległość Polski.

W naszej „Małej Ojczyźnie" symbolem tamtych przełomowych dni są groby na cmentarzach po żołnierzach poległych w walkach z Armią Czerwoną. Jednym z nich w Mławie jest pomnik żołnierzy 49 pułku piechoty, bestialsko zamordowanych pod Stupskiem i Wolą Szydłowską, oraz okolicach Szydłowa przez czerwonoarmistów wycofujących się z terenów północnego Mazowsza.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB