Piątek, 22 marca 2019. Imieniny Bogusława, Jagody, Katarzyny

Mławski akcent w sierpeckim skansenie

2017-08-08 09:26:37 (ost. akt: 2017-08-08 09:27:06)

Autor zdjęcia: Janusz Dębski

Podziel się:

6 sierpnia w niedzielę w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przy słonecznej, upalnej pogodzie odbyła się cykliczna impreza pt. „Żniwa w skansenie” , w której wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców Mazowsza i Polski.

W czasie trwania imprezy można było obejrzeć między innymi inscenizację prac i obrzędów żniwnych na polu w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmińskie” z Kocierzewa koło Łowicza . Obejrzeć pokazy dawnych prac żniwnych, wiejskiego rzemiosła i rękodzieła i wiejskich zajęć gospodarskich. Zaś na kiermaszu można było spróbować i kupić produkty regionalne np. chleby i sery wiejskie i zakupić ludowe przedmioty rękodzieła artystycznego, a także wziąć udział w uroczystej mszy świętej w zabytkowym drewnianym kościółku z Drążewa w intencji żniwiarzy i obwitych plonów.

Na spragnionych i głodnych czekała orzeźwiająca woda, kawa zbożowa oraz chleb z masłem i kiszonym ogórkiem. Tradycyjnie oblegana była jazda wozem bryczką i w siodle. Dla zmęczonych i odpoczywających gości w amfiteatrze przygrywał zespół muzyki ludowej „Kapela Pana Jacka”.

W tej klimatycznej i rodzinnej imprezie znaczący akcent mieli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława . 21 osób stosownie przebranych do epoki w stroje chłopskie – dziedzica, cyganki, żebraczki
Chodząc od zagrody do zagrody oraz na polu w czasie żniw odgrywali w teatralny sposób wcześniej przygotowane scenki z życia ludności wiejskiej, ku uciesze i zainteresowaniu zebranych widzów. Nie obyło się bez setek wspólnych zdjęć tych pojedynczych i grupowych z naszymi rekonstruktorami – aktorami oraz bardzo ciekawych i pochlebnych opinii na temat naszej profesjonalnej gry i ubioru.

Janusz Dębski


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB