Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Jeździsz i dymisz? Możesz stracić dowód

2017-08-04 12:45:58 (ost. akt: 2017-08-04 12:50:35)

Podziel się:

W ciągu jednego dnia, w ramach akcji „Smog” funkcjonariusze z mławskiej drogówki skontrolowali 20 samochodów. W związku z niewłaściwą instalacją wydechową zatrzymali dwa dowody rejestracyjne.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

- Policjanci z Mławy przeprowadzili działania o nazwie „Smog”. Ich celem było wyeliminowanie z ruchu pojazdów niesprawnych technicznie, szczególnie z nadmierną emisją spalin – informuje mł. asp. Aneta Prusik z Komendy Powiatowej Policji w Mławie. Akcję funkcjonariusze prowadzili w czwartek 27 lipca. W działaniach wzięło udział 6 policjantów z wydziału ruchu drogowego. Skontrolowali 20 samochodów. - W trakcie działań policjanci ujawnili dwa wykroczenia dotyczące niewłaściwej instalacji wydechowej i zatrzymali dwa dowody rejestracyjne w kontrolowanych pojazdach – mówi Aneta Prusik.

Za co mogą
zatrzymać dowód?

Niespełnianie norm dotyczących ochrony środowiska to jedna z przyczyn, dla których mundurowi mogą zatrzymać dowód rejestracyjny auta lub pozwolenie czasowe, czyli tak zwany miękki dowód. Ale Prawo o ruchu drogowym wymienia więcej takich przypadków. W pierwszej kolejności funkcjonariusz będzie mógł zatrzymać dokument, jeśli stwierdzi, że prowadzony przez nas pojazd zagraża bezpieczeństwu, bo zostały w nim uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy. Tak dzieje się zwłaszcza po wypadku drogowym.
Ale „papiery” na nasze auto stracimy także kiedy okaże się, że nie zostało ono poddane badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie. Inną przyczyną utraty dokumentu może być jego zniszczenie w taki sposób, że stał się on nieczytelny.

Musisz udowodnić,
że płacisz OC

Co bardzo ważne, dowód rejestracyjny kontrolujący policjant może zatrzymać także wtedy, gdy stwierdzi, że właściciel nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC. Trzeba tu zaznaczyć, że ustawa mówi o tym, że funkcjonariusz może to zrobić w przypadku „nieokazania (...) dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie”. Dodajmy, że jeśli już dojdzie do utraty tak ważnego dla kierowcy dokumentu, to nie wyklucza to możliwości dalszego poruszania się autem. Otóż mundurowi wydają pokwitowanie, w którym - w niektórych przypadkach - mogą pozwolić na używanie pojazdu przez okres nie dłuższy niż 7 dni, określając warunki tego używania. Zwrot zatrzymanego dokumentu następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie.

Fot 1
W trakcie działań policjanci ujawnili dwa wykroczenia dotyczące niewłaściwej instalacji wydechowej

Fot 2
Policjant może zatrzymać dowód, jeśli stwierdzi, że prowadzony przez nas pojazd zagraża bezpieczeństwu

Fot. Archiwum redakcji

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB