Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Ziemia rolna w cenie. Kto może kupić?

2017-08-02 15:28:07 (ost. akt: 2017-08-02 15:32:09)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Najnowsze ceny ziemi rolnej podaje do publicznej wiadomości Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie cen zakupu/sprzedaży użytków rolnych ustalonych przez Główny Urząd Statystyczny. Ile trzeba zapłacić za hektar ziemi w naszym regionie?  Kto może nabyć grunty rolne?

Danymi z GUS-u posiłkuje się nie tylko ministerstwo rolnictwa, ale też  m.in. banki. Bywają pomocne, gdy np. rolnik chce wziąć kredyt. Informacje o średnich cenach gruntów ornych wykorzystywane są przez banki w procesie udzielania następujących kredytów: na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym, na zakup użytków rolnych, kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników.
 
Wahania cenowe
gruntów

Główny Urząd Statystyczny podał ceny zakupu/sprzedaży użytków rolnych w I kwartale 2017 r. biorąc pod uwagę poszczególne województwa. Ceny obowiązują od 1 czerwca 2017 r. Obecnie w całym województwie mazowieckim za hektar tzw. gruntu dobrego (klas I, II, III a) trzeba zapłacić 55 567 zł. Grunt średni (klas III b, IV) kosztuje 39 450 zł za ha, a grunt słaby (klas V, VI) 30 022 zł. Średnia cena to ogółem 39 090 zł.  Natomiast w analogicznym okresie czasu (w I kw. 2016 r.) za hektar ziemi trzeba było zapłacić: 57 188 zł (grunt dobry), 38 783 zł (grunt średni), 26 463 zł (grunt słaby). Średni koszt to 36 947 zł. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2016 roku (ceny obowiązywały od 20 lutego 2017 r.) na Mazowszu hektar gruntu tzw. dobrego kosztował 58 706 zł, gruntu średniego 37 550 zł, a gruntu słabego 26 797 zł. Ogółem średnia cena wyniosła 37 156 zł. Warto dodać, że w statystyce GUS-u łąki oraz pastwiska klasy I i II zalicza się do gruntów dobrych, łąki oraz pastwiska klasy III i IV zalicza się do gruntów średnich i łąki oraz pastwiska klasy V i VI zalicza się do gruntów słabych.

Kto może kupić
ziemię rolną?

Obecnie kupować ziemię rolną mogą: rolnicy indywidualni, kościoły, parki narodowe, jednostki samorządu oraz Skarb Państwa. Rolnikiem indywidualnym – w rozumieniu ustawy – jest osoba posiadająca kwalifikacje rolnicze i nie więcej niż 300 ha ziemi, która od pięciu lat mieszka na terenie gminy, gdzie posiada działkę rolną i od pięciu lat samodzielnie na niej gospodaruje. Do zakupu ziemi są też uprawnieni członkowie rodziny rolników indywidualnych. Bliscy rolników nie muszą się bać o ojcowiznę. Jeśli jednak nie zechcą jej przejąć, rodzice nie będą mieli możliwości odsprzedania gruntów nie rolnikowi. Regulują te kwestię przepisy wprowadzone 30 kwietnia 2016 roku. Ustawa nie dotyczy jednak działek o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara, czyli poniżej 30 arów. Działki większe – do 0,5 ha – nie rolnik kupi, gdy znajduje się tam dom. Jednym z głównych zadań nowego prawa było utrudnienie spekulacyjnych inwestycji na rynku ziemi rolnej. Jednak osoba, która wiąże swoją przyszłość z rolnictwem ma możliwość założenia od podstaw gospodarstwa rolnego. Wystarczy mieć pomysł na biznes, odpowiednie kwalifikacje i zobowiązać się do zamieszkania na terenie gminy, na której prowadzone będzie nowe gospodarstwo. Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB