środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Nieprawidłowości w podstawówce? Prokuratura przesłuchuje świadków

2017-07-29 12:54:06 (ost. akt: 2017-07-29 12:58:43)

Podziel się:

W Prokuraturze Rejonowej w Mławie toczy się postępowanie, które ma wyjaśnić czy w Szkole Podstawowej w Dzierzgowie doszło do naruszenia praw pracowniczych przez dyrektor Marzenę Nowicką. Wniosek złożył wójt Rafał Kuciński.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

- Dochodzenie jest prowadzone w sprawie, nie postawiono nikomu zarzutów. Prowadzimy je z artykułu 218 par. 1 Kodeksu karnego, który mówi o naruszeniu praw pracowniczych – informuje zastępca prokuratora rejonowego w Mławie Marek Łasicki. Jak dodaje, przesłuchano nauczycielkę, która ma być rzekomo pokrzywdzona w tej sprawie.

Sprawę do prokuratury zgłosił wójt gminy Dzierzgowo Rafał Kuciński. Taką decyzję podjął m.in. po zapoznaniu się z pismem, które skierowała do niego komisja rewizyjna.

„Komisja rewizyjna informuje pana wójta o postępowaniu niezgodnym z prawem przez panią dyrektor Szkoły Podstawowej w Dzierzgowie w stosunku do rodziców i nauczycieli, polegającym na zastraszaniu rodziców i niektórych nauczycieli oraz wywierania na nich presji. Komisja swoje zawiadomienie opiera na informacjach uzyskanych od matki, która rozpaczliwie szukając pomocy złożyła wizytę na posiedzeniu komisji rewizyjnej, która odbywała się w urzędzie gminy. Wypowiedź rodzica jest odzwierciedlona w protokole komisji rewizyjnej i była w całości nagrywana” - możemy przeczytać w piśmie komisji.

Pisma
ze skargą

- Złożyłem wniosek do prokuratury o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, bo do urzędu gminy wpłynęły niepokojące pisma dotyczące tej sprawy – mówi wójt Dzierzgowa Rafał Kuciński.

Poza wspominanym tu materiałem od komisji rewizyjnej Kuciński dostał jeszcze skargę w sprawie dyrektor szkoły i dwa pisma. Pod pierwszym z nich podpisali się rodzice, a pod drugim nauczycielka.

Ponadto, jak zaznacza wójt, już w grudniu ub. r. do urzędu trafiła kserokopia pisma, które wcześniej wpłynęło do sekretariatu szkoły podstawowej. Była to korespondencja skierowana przez nauczycieli (podpisało się pod nią 12 pedagogów) do dyrektor Marzeny Nowickiej. Poruszono w niej kwestię atmosfery pracy w szkole.

Kuciński podkreśla, że rozmawiał z nauczycielami o tym, jak wygląda sytuacja w ich miejscu pracy. - Nie chcę podejmować żadnych pochopnych decyzji w tej sprawie, dlatego też skierowałem tę sprawę do prokuratury – objaśnia wójt.

Warto dodać, że wcześniej kontrole w dzierzgowskiej podstawówce przeprowadzili Mazowiecki Kurator Oświaty oraz komisja rewizyjna. Oba organy stwierdziły pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu placówki. O odwołanie dyrektorki ze stanowiska wnioskowali wszyscy radni w grudniu ub.r w piśmie skierowanym do pełniącego wówczas obowiązki wójta Zdzisława Morawskiego. Bo to właśnie szef gminy ma kompetencje do tego, by odwołać dyrektorkę szkoły ze stanowiska.

Nowicka: To pomówienia

O ustosunkowanie się do kwestii toczącego się w prokuraturze postępowania poprosiliśmy dyrektor dzierzgowskiej podstawówki Marzenę Nowicką. Jej zdaniem chodzi wyłącznie o medialne nagłośnienie tej sprawy i oczernienie jej osoby.

„Mowy o jakimkolwiek mobbingu w stosunku do któregokolwiek z nauczycieli z mojej strony być nie może. To ohydne pomówienia. Nie wiem jak mam się do tego ustosunkować, bo nie wiem do czego. Uważam, że nie jest to żaden zbieg okoliczności. Wcześniej były niezgodnie z przepisami przeprowadzane kontrole komisji rewizyjnej. Następnie nasyłane przez radnych kontrole z MKO, Regionalnej Izby Obrachunkowej, wzywanie bez mojej wiedzy nauczycieli do Urzędu Gminy i przesłuchiwanie ich przez pana sekretarza. Swoje wcześniejsze uwagi, co do działań komisji rewizyjnej w stosunku do mojej osoby kierowałam pisemnie. Dlaczego wójt nie podejmuje żadnych działań naprawczych w tym zakresie? Dlaczego w tej sprawie nie złoży odpowiedniego doniesienia do Prokuratury”? - napisała w mailu skierowanym do redakcji „Kuriera Mławskiego” dyrektor Marzena Nowicka.

Mławska prokuratura bada sprawę i przesłuchuje świadków. Do tematu wrócimy.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jarosław #2300486 | 212.160.*.* 3 sie 2017 14:32

    Chciałem zauważyć, że w śródtytule "Nowicka: to pomówienia" jest użyte samo nazwisko Nowicka - bez podania pełnej nazwy Dyrektor Marzena Nowicka. Chciałem też zauważyć, że jest to normalna praktyka dziennikarska stosowana w całym kraju.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Kuba #2297787 | 77.253.*.* 30 lip 2017 07:34

    To i w Dzierzgowie doczekaliśmy się szkolnej Watergate.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz