Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Śledztwo w sprawie asesora zakończone. Akt oskarżenia w sądzie

2017-07-14 12:06:18 (ost. akt: 2017-07-14 12:07:49)
Rolnik z Kulan swego czasu nagłośnił sprawę w mediach

Rolnik z Kulan swego czasu nagłośnił sprawę w mediach

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Zarzuty postawiono 8 osobom, w tym asesorowi komorniczemu Michałowi K. i jego rodzicom. Sprawa rolnika z Kulan, któremu komornik zajął traktor, choć nie był dłużnikiem, ma swój ciąg dalszy. Prowadząca postępowanie Prokuratura Okręgowa w Płocku 30 czerwca skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Mławie.

Płocka prokuratura okręgowa zakończyła śledztwo w sprawie podejrzenia o nieprawidłowości w jednej z kancelarii komorniczych w Łodzi.

Zaczęło się
od rolnika z Kulan

Chodzi o nagłośnioną również na łamach „Kuriera” sprawę rolnika z Kulan (w gminie Wieczfnia Kościelna). W styczniu 2015 r. napisaliśmy o tym, jak asesor komorniczy z Łodzi (7 listopada 2014 r.) zarekwirował traktor należący do Radosława Zaremby z Kulan. Następnie błyskawicznie sprzedał pojazd kupiony (dwa lata wcześniej) za 100 tys. zł, jedynie za 40 tys. zł. Komornik powoływał się na prawo. Tyle, że rolnik dłużnikiem nie był. Chodziło o około 16 tys. zł długu zaciągniętego przez sąsiada pana Radosława. Asesor twierdził, że ciągnik był we władaniu dłużnika, czemu pan Radosław stanowczo zaprzeczał. Sprawa rolnika z Kulan trafiła w tryby wymiaru sprawiedliwości dopiero po nagłośnieniu w mediach. Szybko okazało się, że podobnych historii jest więcej. W styczniu 2015 r. śledztwo przeniesiono z mławskiej prokuratury rejonowej do płockiej okręgowej. W sprawie zbadano w sumie 37 wątków dotyczących postępowań egzekucyjnych we wspomnianej kancelarii. - Tak naprawdę, każdy wątek powinien być oddzielną sprawą – mówi prokurator Iwona Śmigielska – Kowalska, rzecznik prasowy Prokuratury kręgowej w Płocku.

Akt oskarżenia
wobec 8 osób

Sprawa będzie się toczyła w mławskim sądzie. 30 czerwca 2017 r. Prokuratura Okręgowa w Płocku, po zakończeniu śledztwa, skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Mławie.
Akt oskarżenia dotyczy 8 osób, w tym asesora komorniczego Michała K. oraz jego rodziców.
- Samemu asesorowi Michałowi K. przedstawiono 6 zarzutów. Pięć z nich dotyczy przekroczenia uprawnień i nie dopełnienia obowiązków służbowych w związku z prowadzonymi czynnościami egzekucyjnymi. Jest podejrzany o przejmowanie pojazdów stanowiących własność innych osób niż dłużnicy. Następnie zlecanie ich sprzedaży w ramach umów komisów poniżej ich wartości – informuje prokurator Iwona Śmigielska – Kowalska. Według prokuratury, pojazdy już były sprzedane, zanim wnioski właścicieli o wstrzymanie egzekucji miały szansę przejść drogę sądową. Samo zlecanie komisom sprzedaży jest dopuszczalne, jednak prokuratura ma zastrzeżenia do przeprowadzonych transakcji. - W takich sprawach praktykowana jest raczej droga licytacji, gdzie można m.in. uzyskać korzystniejsze kwoty na spłatę długu – wyjaśnia rzeczniczka.
Szósty prokuratorski zarzut dotyczy asesora oraz jego rodziców. Chodzi o cofniętą darowiznę działki (od rodziców), którą prokuratura planowała zabezpieczyć na poczet przyszłych ewentualnych roszczeń poszkodowanych w sprawie.
Pięciu osobom prokuratura zarzuca pomocnictwo w działaniach asesora. - 5 osobom uczestniczącym w egzekucjach komorniczych zarzuca się pomocnictwo w działaniach niezgodnych z prawem, czyli w zajmowaniu pojazdów nie należących do dłużników, ich przechowywaniu a następnie zbywaniu po zaniżonych cenach. Natomiast ze zgromadzonych przez nas materiałów nie wynika żeby działali oni w zorganizowanej grupie przestępczej – informuje prokurator z Płocka.

Iwona Łazowa