Niedziela, 15 lipca 2018. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Balińska: Kuchnia przedszkola jest w stanie krytycznym

2017-07-10 14:47:32 (ost. akt: 2017-07-10 14:49:11)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Podczas ostatnich obrad w Radzanowie rozgorzała dyskusja o pieniądze na remont przedszkola w Radzanowie. Doszło do ostrzej wymiany zdań pomiędzy jednym z radnych a dyrektor placówki oświatowej.

O tym, że budynek przedszkola w Radzanowie się sypie informowaliśmy na łamach „Kuriera”. Podczas ostatniej sesji większość w radzie gminy głosowała nas przyznaniem środków na ten cel z nadwyżki budżetowej. Na modernizację placówki (jeszcze w 2017 roku) wydzielono większe środki. 200 tys. zł przeznaczono na elewację budynku i o 114 tys. zł zwiększono pulę na remont kuchni.

Panie Szcześniak miał
pan dzieci w przedszkolu

Jeszcze przed głosowaniem nad uchwałą umożliwiającą przekazanie środków w radzie rozgorzała dyskusja. Radny Szcześniak był zdania, żeby inwestycje w przedszkolu przeprowadzać stopniowo, wydzielając mniejszą kwotę w tym roku. Radny Mirosław Kolos chciał zwiększenia kwoty spłaty zadłużenia. Wielu zrozumiało, że wystąpił przeciwko przedszkolu. Zbulwersowało to dyrektor placówki. Strony nie przebierały w słowach. - Panie Szcześniak miał pan dzieci w przedszkolu, będzie miał pan wnuki i pan mówi, że pieniądze należy przeznaczyć na inny cel. W roku szkolnym 2017/2018 będzie uczęszczało 67 dzieci i z każdym rokiem będzie ich przybywać. Także ze względu na planowany obowiązek przedszkolny dla 5-latków. Mało tego większość dzieci ze szkoły stołuje się u nas, więc obsługujemy około 300 dzieci. Kuchnia jest w stanie krytycznym. Nie wiem, czy następna wizyta sanepidu pozwoli nam dalej funkcjonować. Chodzi o inwestycje pozwalające przedszkolu codziennie funkcjonować. To nie jest dla 2 czy 3 imprez w remizie. Uważam, że powinno się zrobić wszystko, aby ten budynek przybrał przyzwoity wygląd – powiedziała dyrektor Bożena Balińska. - Ja nie jestem przeciwko remontowi, tylko za rozdzieleniem działań w zależności do wydatków – odpowiedział radny Szcześniak. Z kolei radny Kolos podkreślał, że nie wymienił przedszkola i nigdy nie występował przeciwko oświacie. Jak się okazało większość w radzie głosowania za przyznaniem wspomnianej puli (314 tys. zł) na przedszkole. Dyrektor podziękowała.

Pieniądze pójdą
na remonty i zakupy

Na mocy tej samej uchwały rada zdecydowała o wydzieleniu środków z nadwyżki także na inne cele. Rozdysponowano kwotę ponad 503 tys. 659 zł. W ten sposób wydatki w budżecie gminy wzrosły do kwoty 976 tys. 657 zł. Zwiększono pule na wcześniej planowane działania i wprowadzono nowe zadania inwestycyjne, jak: przebudowa drogi w Bońkowie Podleśnym. Będzie to kosztowało 200 tys. zł (w tym 75 tys. zł dofinansowanie). Po 20 tysięcy złotych pójdzie na remonty dróg w: Zgliczynie Glinkach, Wróblewie i Radzanowie. 14 tys. 500 zł przeznaczono na zakupu urządzeń chłodniczo-grzewczych do świetlicy w Zgliczynie Glinkach. O 32 tys. 700 zł zwiększono budżet na remont urzędu gminy (na remont podłóg, ogrzewania, mycie elewacji budynku). 65 tys. zł przeznaczono na jednostki OSP, w tym 30 tys. zł na remont dachu w remizie OSP Luszewo oraz 35 tys. zł w Gradzanowie Wł., O 22 tys. 239 zł zwiększono dotację dla GOK-u. Przy szkole we Wróblewie powstanie boisko wielofunkcyjne za 60 tys. zł. Nadchodzące wakacje to dobry czas na remonty.

Iwona Łazowa