Sobota, 20 kwietnia 2024. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Do obrony terytorialnej chętnych nie brakuje

2017-07-03 17:03:11 (ost. akt: 2017-07-03 17:04:44)

Podziel się:

- Z naszego terenu do Wojsk Obrony Terytorialnej mamy obecnie około 300 osób chętnych i wciąż napływają nowe osoby – mówi Marcin Dominiak, rzecznik Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie. Niedawno w tej sprawie w Mławie odbyło się spotkanie.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Spotkanie dotyczące możliwości i form zatrudnienia na rzecz obronności kraju odbyło się 21 czerwca w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie. Pojawiło się na nim około 30 osób. Takie spotkania WKU organizuje regularnie, kolejne jest zaplanowane na 21 września.
- Zainteresowanie Wojskami Obrony Terytorialnej jest bardzo duże, obecnie z podległego nam terenu, czyli powiatów ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego i żuromińskiego mamy około 300 osób. Przyjmujemy wnioski już drugi miesiąc i można powiedzieć, że „drzwi się nie zamykają” – informuje Marcin Dominiak.

Dla kogo WOT?

Aby wstąpić do WOT należy mieć obywatelstwo polskie, być osobą niekaraną i mieć zdolność psychiczną i fizyczną do pełnienia czynnej służby wojskowej. Pełną listę wymagań można znaleźć na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej. Podczas spotkań organizowanych w Mławie przedstawiciele WKU mają ze sobą wnioski do wypełnienia. Oczywiście każdy zainteresowany może sam się zgłosić w każdej chwili do ciechanowskiego WKU. Dominiak przypomina, że w WOT jest część żołnierzy zawodowych, a część to tak zwana terytorialna służba wojskowa. - Osoba rekrutowana musi przejść ćwiczenia. Jest to jeden weekend w miesiącu i do tego szkolenie poligonowe w lipcu lub sierpniu. Te dwa dni ćwiczeń w miesiącu są gratyfikowane kwotą około 500 zł miesięcznie – za gotowość do natychmiastowego stawiennictwa. Na naszym terenie mamy sztab brygady i batalion obrony terytorialnej – mówi nasz rozmówca. Dodajmy, że tak zwane szkolenie podstawowe do WOT trwa łącznie 16 dni.

Dlaczego
się zgłaszają?

- Wiele osób zgłasza się do nas z pobudek patriotycznych i swego rodzaju sentymentu wojskowego. Mają szacunek dla munduru. Dopiero w dalszej kolejności chcą zostać żołnierzami zawodowymi, a jeszcze w dalszej, zainteresowani myślą o kwestiach finansowych – zdradza nasz rozmówca.
Do WOT zgłaszają się także kobiety, których jest około 5%. - Zachęcam do przyjścia na kolejne spotkanie w Mławie 21 września. Może przyjść każdy. Będzie czas na indywidualne pytania, pomagamy także napisać wniosek. Przypominam również, że do wniosku trzeba dołączyć świadectwo potwierdzające wykształcenie, na przykład dyplom ukończenia uczelni oraz dokumenty potwierdzające kwalifikacje. Poza tym koniecznie trzeba mieć ze sobą dowód osobisty. Na podstawie kwalifikacji i wykształcenia odbywa się przyporządkowanie do danego stanowiska w obronie terytorialnej – dodaje Marcin Dominiak.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB