środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Mławska porodówka coraz bardziej oblegana

2017-06-08 10:36:39 (ost. akt: 2017-06-08 10:37:56)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

W mławskim szpitalu rodzi się coraz więcej dzieci. Oprócz mieszkanek naszego powiatu do mławskiej placówki przyjeżdżają przyszłe matki z Nidzicy czy Działdowa.

Na mławskim oddziale położniczo – ginekologicznym pracuje 6 lekarzy ginekologów (w tym 2 niedawno zatrudnionych), 21 położnych, a w oddziale noworodkowym jeden lekarz neonatolog i 7 pielęgniarek. Liczba porodów rośnie. Bywają dni, kiedy oddział jest oblężony. Przyjeżdżają tu rodzić przyszłe mamy z Mławy i okolicznych miejscowości. Dość często wybierają tu poród mieszkanki sąsiednich powiatów. Sporo jest matek z Nidzicy. Zdarzają się mieszkanki Działdowa.

Noworodków więcej
niż przed rokiem

Wzrost liczby dzieci potwierdzają dane statystyczne. - Od 2016 r. obserwujemy w naszym szpitalu tendencję wzrostową dotyczącą ilości porodów – informują nas w SP ZOZ. Dla porównania w roku 2015 odbyło się 436 porodów. W roku 2016 r. było ich już 500. Jeśli chodzi o rok 2017, to do 30 maja porodów było już 237. W analogicznym okresie roku 2016 urodziło się 191 dzieci. To o 46 dzieci więcej niż przed rokiem. W szpitalu przypuszczają, że tendencja wzrostowa spowodowana jest dłuższym urlopem macierzyńskim, jak i programem 500 plus. Wskazują też, że na wybór placówki mogą mieć wpływ warunki. - Oferujemy wiele udogodnień, jak: komfortowe sale, dostępność do bezpłatnej telewizji i możliwość uczestnictwa w edukacji przedporodowej. Zajęcia odbywają się w przychodni lekarskiej przy ulicy Sądowej 7. Są one refundowane przez NFZ oraz prowadzone przez wykwalifikowane położne. Zapisy przyjmowane są do 21 tygodnia ciąży – poinformowano nas.

Matki wolą
porody rodzinne

W naszym szpitalu dużym zainteresowaniem cieszą się porody rodzinne. Stanowią około 80 procent wszystkich porodów. - Jeśli przyszła mama poprosi o taką możliwość na pewno nie spotka się z odmową ze strony personelu. Nie trzeba spełniać żadnych warunków aby rodzić z osobą towarzyszącą – dowiedzieliśmy się w szpitalu. Badania naukowe potwierdzają, że obecność bliskiej osoby dobrze wpływa na przebieg i trwanie porodu oraz zmniejsza odczuwanie bólu. - W trakcie porodu pacjentka jest zachęcana do aktywności fizycznej, przyjmowania dogodnych pozycji oraz stosowania różnych udogodnień (piłka, worek sako, drabinki, relaks pod prysznicem). Od czerwca 2013 r. w naszym szpitalu stosujemy znieczulenie wziewne czyli podtlenek azotu z tlenem w postaci mieszaniny. Stosowanie tego znieczulenia do porodu powoduje znaczne zmniejszenie bólu porodowego, rozluźnienie i zmniejszenie lęku rodzącej – informują specjaliści z mławskiego szpitala. Wskaźnik cięć cesarskich utrzymuje się w Mławie na poziomie około 35 procent. Decyzja o cięciu cesarskim podejmowana jest wspólnie przez lekarza prowadzącego i pacjentkę pod koniec ciąży. Obydwie strony ustalają czy poród może odbyć się drogami i siłami natury czy drogą cięcia cesarskiego. Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB