Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Mławska Noc Muzeów. Przyjdź i odgadnij tajemnicę sztandaru

2017-05-17 10:12:53 (ost. akt: 2017-05-17 10:17:31)

Podziel się:

Mławskie Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej z okazji „Nocy Muzeów” przygotowało dla zwiedzających niezwykłe atrakcje. Zaprasza mieszkańców w sobotę 20 maja w godzinach 18 – 23. Wstęp bezpłatny.

O godzinie 21 dyrektor Leszek Arent wystąpi z prelekcją z okazji 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Mieszkańcy Mławy i okolic, którzy odwiedzą muzeum będą mogli odgadnąć historię tajemniczego sztandaru. Muzeum w Mławie otrzymało wspomniany sztandar z Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Prawdopodobnie trafił on tam ze środowisk kombatanckich. Jednak obecnie trudno ustalić historię eksponatu. Na sztandarze umieszczono napis Szkoła Podstawowa nr 2 i Liceum Ogólnokształcące, z datami 1913 – 1963. Na drugiej stronie, na czerwonym tle widnieje orzeł z doklejoną koroną. Dlatego też w muzeum podejrzewają, że to sztandar jakiejś szkoły istniejącej w Mławie w podanym okresie. - Wszyscy, których pytaliśmy nie kojarzą pochodzenia sztandaru. Dlatego zwracamy się o pomoc w ustaleniu historii sztandaru do szerszego grona mieszkańców, m.in. emerytowanych nauczycieli – mówi dyrektor Leszek Arent.

Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB