Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

Ratowali Żydów, choć groziła za to kara śmierci

2017-05-02 13:38:46 (ost. akt: 2017-05-02 13:41:28)

Tomasz Sudoł z Biura Badań Historycznych IPN mówił m.in o bohaterstwie Polaków

Tomasz Sudoł z Biura Badań Historycznych IPN mówił m.in o bohaterstwie Polaków

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

O Polakach, którzy narażając własne życie, w czasie wojny i okupacji, pomagali Żydom mówili prelegenci podczas konferencji naukowej, która odbyła się 20 kwietnia w mławskim oddziale Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Jednym z wystąpień na konferencji pod hasłem „Codzienny heroizm – o Polakach ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej. Północne Mazowsze” była prelekcja Tomasza Sudoła z Biura Badań Historycznych IPN. Jak zaznaczył Tomasz Sudoł, ludność polska - jeśli chodzi o możliwość pomocy Żydom, była w bardzo trudnym położeniu. Wówczas nasi rodacy żyli w dobrze zorganizowanym przez Niemców totalitarnym, policyjnym państwie, nastawionym na eksterminację.

To, jak trudne było pomaganie mieszkańcom narodowości żydowskiej pokazują bardzo dobrze zachowania władz niemieckich, także samorządowych. – Na przykład ogłoszenie z sierpnia 1942 r. z Bochni, w którym jest informacja o wysiedlaniu Żydów z tej miejscowości. Ostatnia część ogłoszenia mówi o tym, że każdy, kto bez pozwolenia wstąpi do mieszkania Żyda, będzie rozstrzelany. Takie ogłoszenia były wywieszane, kiedy miała miejsce likwidacja gett w małych miasteczkach – podkreślił przedstawiciel IPN-u.

Innym podanym przez niego przykładem było ogłoszenie starosty z Częstochowy z września 1942 r., w którym pojawiła się informacja, że każdy kto udziela Żydom przytułku czy dostarczania im jedzenia, podlega karze śmierci. Prelegent przypomniał, że ustawodawstwo niemieckie karę śmierci za pomoc osobom narodowości żydowskiej wprowadziło w październiku 1941 r.

Tomasz Sudoł podał szereg dowodów na to, że Polacy, także w wymiarze organizacyjnym i instytucjonalnym – pomimo życia pod okupacją niemiecką – potrafili pomagać Żydom. Świadczą o tym m.in.: powstanie organizacji Żegota (dzięki niej na terenie naszego kraju schronienie znalazło około 10 000 Żydów, z czego około 4000 w samej Warszawie), druk i kolportaż publikacji podziemnych, wydawanie fałszywych dokumentów, działalność podziemnych sądów karzących za akty niesprawiedliwości czy wreszcie aktywność polskiego rządu na uchodźstwie.

Według szacunków historyków, na terenie Polski ocalało od 50 do 60 tysięcy osób narodowości żydowskiej, natomiast za pomoc udzieloną Żydom zamordowano około 900 Polaków. W gronie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest 6620 naszych rodaków.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB