Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Agnieszka Bergolc-Sikorska doradza jak założyć własną firmę

2017-04-28 16:00:47 (ost. akt: 2017-04-28 16:11:05) Artykuł sponsorowany
Agnieszka Bergolc-Sikorska, właścicielka Biura Rachunkowego Idea, przy ul. Wysokiej 9/10 w Mławie, radzi, jak założyć firmę

Agnieszka Bergolc-Sikorska, właścicielka Biura Rachunkowego Idea, przy ul. Wysokiej 9/10 w Mławie, radzi, jak założyć firmę

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Jak założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą? Gdzie udać się w pierwszej kolejności? Skąd uzyskać środki na start? Czy firmowe konto bankowe jest obowiązkowe? O tym wszystkim i nie tylko rozmawiamy z Agnieszką Bergolc-Sikorską, właścicielką Biura Rachunkowego Idea w Mławie.

Iwona Łazowa: O co najczęściej pytają osoby odwiedzające wasze biuro rachunkowe?

Agnieszka Bergolc-Sikorska: Przyszli przedsiębiorcy przede wszystkim chcą dowiedzieć się, jak rozpocząć działalność gospodarczą. Podpowiadamy jakie dokumenty wypełnić, gdzie i kiedy je złożyć.

I. Ł: Czy trudno otworzyć swoją firmę? Jakich formalności należy dopełnić? Od czego powinniśmy zacząć?

A.B.: Pierwszym krokiem przy zakładaniu działalności gospodarczej jest złożenie wniosku CEIDG w najbliższym urzędzie miasta lub gminy. Wniosek ten jest jednocześnie informacją dla Urzędu Skarbowego, GUS i ZUS, dzięki czemu nie trzeba, jak dawniej biegać po urzędach. Jedynie gdzie trzeba się udać osobiście to ZUS. Mamy na to 7 dni od rozpoczęcia działalności.

I.Ł: Słyszałam, że można też założyć działalność przez Internet. Czy to prawda?

A.B.: Tak oczywiście. Jeżeli posiadamy potwierdzony profil zaufany można wypełnić wniosek CEIDG przez Internet na stronie https://prod.ceidg.gov.pl.

I.Ł.: Czy pomagacie w załatwieniu formalności?

A.B.: Tak oczywiście. Często zdarzają się sytuacje, kiedy przychodzą do nas przedsiębiorcy, ubiegający się o dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy. Wtedy razem z klientem wypełniamy niezbędne dokumenty. Z doświadczenia wiem, że wielokrotnie przy wypełnianiu wspomnianego formularza pojawiają się problemy, np. przy wyborze PKD bądź formy opodatkowania.

I. Ł: W takim razie jakie są formy opodatkowania?

A.B.: Nasz system podatkowy wyróżnia cztery podstawowe formy opodatkowania: zasady ogólne 18 i 32%, podatek liniowy 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa. Najbardziej popularną formą są zasady ogólne. Jeżeli chodzi o sposób prowadzonej księgowości mamy do wyboru: podatkową księgę przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany, kartę podatkową oraz księgi handlowe. W momencie wypełniania wniosku musimy wiedzieć jakie będą koszty i przychody w naszej firmie, żeby móc dostosować optymalny sposób opodatkowania. Oprócz wspomnianego podatku dochodowego przedsiębiorca może być zobowiązany do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT.

I.Ł.: Co to znaczy?

A.B.: Przedsiębiorca przed założeniem firmy powinien sprawdzić , czy z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności, nie podlega obowiązkowi rejestracji do podatku VAT. Jeżeli tak, musi złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym druk VAT-R. Istnieje możliwość zwolnienia ze wspomnianego podatku, ze względu na profil działalności oraz limit 200 000,00 zł sprzedaży.

I. Ł: Rozumiem, że to wszystkie formalności, które czekają nas w Urzędzie Skarbowym, a co ZUS?


A.B.: Tak jak powiedziałam na początku rozmowy zgłoszenia do ZUS należy dokonać nie później niż 7 dni od daty rozpoczęcia działalności (data podawana we wniosku CEIDG). W przypadku, gdy założona działalność jest jedynym źródłem dochodu wypełnia się druk ZUS ZUA. Jeśli natomiast ktoś jest zatrudniony na umowę o pracę i zarabia co najmniej najniższą krajową wypełnia druk ZUS ZZA – radzi pani Agnieszka.

I. Ł: Czy firmowe konto w banku jest obowiązkowe?

A.B.: Przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku posiadania konta firmowego, za wyjątkiem czynnego podatnika VAT. Należy pamiętać, aby po założeniu rachunku firmowego poinformować o tym fakcie US i ZUS. W tym celu wystarczy zaktualizować wpis w CEIDG.

I. Ł: Rozwój firmy i osiągnięcie sukcesu na rynku wymaga wiele czasu i energii. Jak poradzić sobie ze sprawami formalnymi i rozliczeniami finansowymi?

A.B.: Rozwiązanie jest bardzo proste. Współpraca z biurem rachunkowym pozwala skoncentrować się na rozwoju firmy i osiąganiu sukcesu na rynku, ponieważ sprawy księgowe i kadrowe przedsiębiorca powierza w ręce najlepszych specjalistów.