Piątek, 27 kwietnia 2018. Imieniny Sergiusza, Teofila, Zyty

„Majowy weekend” – policja zapowiada kontrole

2017-04-28 13:47:54 (ost. akt: 2017-04-28 13:48:32)

Podziel się:

Przed nami długi, majowy weekend. W trosce o bezpieczeństwo, policja zapowiada wzmożone kontrole. Policjanci apelują także o rozwagę i ostrożność na drogach oraz odpowiednie zabezpieczenie domów i mieszkań przed wyjazdem.

Wzmożone działania prewencyjno – kontrolne na mazowieckich drogach ruszyły już dziś i potrwają do 3 maja. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Kontrolować będą również stan trzeźwości kierujących.

Policjanci zapowiadają surowe i bezwzględne kary dla piratów drogowych. Apelują także o przekazywanie informacji, dotyczących kierowcach, którzy zagrażają bezpieczeństwu na drodze oraz nietrzeźwych za kierownicą. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 997. Pamiętajmy, że nawet najlepiej zaplanowane działania policji, nie zastąpią społecznej reakcji, rozsądku i ostrożności na drodze oraz kultury jazdy.

Podczas wyjazdów weźmy też pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Musimy się liczyć z opadami, co jak wiemy pogarsza widoczność i znacznie wydłuża drogę hamowania pojazdów. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa, to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze.

Przed wyjazdem w trasę zadbajmy o:

1. Stan techniczny pojazdu.
2. Dokładne zaplanowanie trasy podróży, uwzględniające prognozy pogody.
3.Dobry stan psychofizyczny kierowcy (siadając za kierownicą bądźmy wypoczęci i trzeźwi!)
4. Zapewnienie sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce - nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
5. Przerwy w podróży. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.

6. Bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi przestrzegając przepisów drogowych ale i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze.

Bezpieczne mieszkanie

Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka i pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest zaufany sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym.

asp. Anna Pawłowska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. reksio #2237208 | 78.11.*.* 4 maj 2017 11:53

    Ja zawsze staram się nie jechać na drugi dzień po ,,dwóch,, głębszych mimo, że alkomat pokazuje 0,0. Człowiek nie ma już takiego refleksu i nie trudno o wypadek.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz