Niedziela, 15 lipca 2018. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Lekcja muzealna w "Jedynce"

2017-04-25 14:25:02 (ost. akt: 2017-04-25 14:26:34)

Autor zdjęcia: ZPO1 Mława

Podziel się:

Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 10 kwietnia w bibliotece ZPO nr 1 w Mławie odbyła się lekcja muzealna dla klas szóstych pt. „Katyń - ocalić od zapomnienia”.

Lekcję poprowadził gość - adiunkt Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie - pan Dariusz Krawczyk.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony w 2007 roku poprzez aklamację (ustawę) Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Święto to obchodzone jest co roku 13 kwietnia.

Gość przybliżył uczniom czasy II wojny światowej oraz w przejrzysty sposób wyjaśnił okoliczności wywózki naszych oficerów do Katynia. Pan Dariusz przedstawił uczniom kopię różnych ważnych dokumentów, m.in. pokazał wyrok śmierci wydany przez Stalina na polskich oficerów przebywających w obozach jenieckich, płaskorzeźbę „Matki Boskiej Katyńskiej” oraz replikę guzika znalezionego w Katyniu, który jest znakiem pamięci o tych, którzy zginęli wraz z fragmentem krótkiego listu dziecka do ojca: „Tatusiu Kochany!!! Czemu nie wracasz. Mamusia mówi, że kupisz kredki…” Uczniowie słuchali prelekcji z ogromną ciekawością i zainteresowaniem - poszerzyli swoją wiedzę na temat kampanii wrześniowej oraz zbrodni katyńskiej. Dla aktywnych uczestników spotkania czekały nagrody. Wiedzą wykazali się uczniowie kl. VIa – Jakub Zaborowski oraz Przemek Bańczyk, w związku z czym otrzymali atrakcyjne gadżety.

Na zakończenie uczniowie podziękowali panu Dariuszowi Krawczykowi gromkimi brawami za atrakcyjną lekcję oraz wręczyli podziękowanie od pani dyrektor. W ten sposób mieli okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji historii i poczuć się prawdziwymi patriotami. Niewątpliwie lekcja ta zapadnie im na długo w pamięci…

Spotkanie zostało przygotowane przez nauczycielki: Dorotę Tadrzyńską i Agnieszkę Wysocką.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB