Niedziela, 9 grudnia 2018. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

7 minut żeby zaoszczędzić? Gdzie jest haczyk

Podziel się:

7 minut – dokładnie tyle potrzeba, żeby zaoszczędzić na polisie OC. W jaki sposób? To proste – wystarczy użyć internetowej porównywarki ubezpieczeniowej i dzięki niej znaleźć najtańszą ofertę. Tym samym nie przepłacasz za produkt, w przypadku którego liczy się wyłączenie cena, a takim produktem jest polisa OC. Brzmi zbyt dobrze? Sprawdźmy, gdzie jest haczyk.

Jak to działa

Dlaczego 7 minut? Skład ta liczba? Właśnie tyle zajmuje bowiem wypełnienie formularza w internetowej porównywarce ubezpieczeń. Jego uzupełnienie jest niezbędne do wyliczenia składki OC w różnych firmach. W poszczególnych rubrykach należy podawać informacje dotyczące z jednej strony samochodu, z drugiej właściciela lub właścicieli. Wśród danych pojawiają się m.in. rok produkcji, pojemność silnika, marka i model czy przebieg auta, a także wiek, posiadane zniżki ubezpieczeniowe, stan cywilny, miejsce zameldowania czy liczba potomstwa właściciela.

Korzystając z przekazanych przez użytkownika danych, porównywarka może wykonać indywidualną kalkulację składki OC w towarzystwach ubezpieczeniowych, których ofertami dysponuje. Po wypełnieniu formularza wyświetla się więc ranking z ofertami kilkunastu lub kilkudziesięciu polis oraz ich dokładnym kosztem. Wybór najtańszej jest w tej sytuacji czystą formalnością. Co ważne, z poziomu wygenerowanego rankingu można przejść bezpośrednio na stronę każdego z towarzystw, które zostały w nim ujęte. Jeśli chcesz osobiście się przekonać, jak w praktyce działają internetowe porównywarki ubezpieczeń, zajrzyj na stronę jednej z nich, np. najtaniejuagenta.pl.


Gdzie jest haczyk

Porównywarki pozwalają oszczędzić czas i pieniądze całkiem za darmo i bez wychodzenia z domu. Czy to nie wydaje się podejrzane? Szukając wad tego rozwiązania, należy podkreślić, że wiele porównywarek dysponuje małą, często wynoszącą zaledwie ok. dziesięć polis ofertą, mimo że hasła reklamowe mówią co innego. Pamiętaj więc, że najtańsza oferta wskazana przez daną porównywarkę wcale nie musi być najniższa na rynku. Dlatego dla pewności warto skorzystać z kilku porównywarek i spośród nich wybrać najkorzystniejsze OC. Tak samo zresztą powinno się postępować w przypadku agenta – zamiast udawać się wyłącznie do jednego, lepiej odwiedzić kilku.

Mówiąc o porównywarkach, warto mieć na uwadze, że istnieją ich wersje przeznaczone dla autocasco. Korzystanie z nich w przypadku AC jest jednak ryzykowniejsze niż przy OC, ponieważ bez bezpośredniego kontaktu z danym towarzystwem trudno ocenić jakość obsługi klienta. A ona jest ważna przy zakupie autocasco. Poszukując autocasco, mimo wszystko warto znać opinie o Allianz, PZU, AXA, Warcie czy jakimkolwiek innym towarzystwie ubezpieczeniowym, po którego ofertę zamierzasz sięgnąć.