środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Szreńsk. Radni chcą utworzyć szkoły trzyklasowe

2017-04-05 13:36:32 (ost. akt: 2017-04-05 13:41:07)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Na ostatniej sesji radni podjęli uchwałę, zgodnie z którą od września 2018 r. w Szreńsku miałaby działać ośmioklasowa szkoła podstawowa, a w Miączynie i Proszkowie – jej trzyklasowe filie. Samorząd zamierza zapewnić dzieciom dowóz do Szreńska.

Samorządowcy z gminy Szreńsk już od dawna mówią o dużych wydatkach ponoszonych na oświatę. Trudna sytuacja finansowa gminy, według radnych, była też przyczyną podjęcia próby likwidacji szkół w Proszkowie i Miączynie Małym. Jednak na takie rozwiązanie nie zgodziło się ministerstwo. Z kolei rada gminy w lutym b.r. w pewien sposób się zbuntowała się i nie przyjęła uchwały, która – zgodnie z proponowaną przez rząd reformą, nakazuje utworzyć ośmioletnie podstawówki i wygasić gimnazja.
Natomiast na ostatniej sesji – we wtorek 28 marca radni większością głosów (dwie osoby wstrzymały się od głosu) podjęli dwie uchwały. Dotyczyły one zamiaru przekształcenia dotychczasowych szkół podstawowych w Proszkowie i Miączynie Małym w szkoły będące trzyklasowymi filiami Szkoły Podstawowej w Szreńsku. Jednak trzeba od razu podkreślić, że wprowadzenie takich przekształceń wymaga opinii wydanej przez kuratora oświaty. I od tego właśnie organu zależy, czy przyjęte przez radnych zmiany wejdą w życie. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do uchwały, utworzenie filii w Proszkowie i Miączynie, gdzie uczyłyby się uczniowie klas I – III, to rozwiązanie korzystne przede wszystkim dla dzieci. Ma to poprawić warunki nauczania. Dodajmy, że samorząd zobowiązał się do zorganizowania dowozu uczniów z klas IV – VIII do Szreńska oraz zapewnienia w tym czasie dzieciom opieki. Oczywiście gmina na takiej organizacji oświaty chce też mieć wymierne oszczędności. Jak poinformowano na sesji, tylko w roku 2017 subwencja oświatowa z rządu wynosi około 3,5 mln zł, a gmina musi dołożyć ponad 2 mln zł własnych środków.

Mizerne środki
w budżecie gminnym

„Zbyt mała subwencja oświatowa i konieczność dopłacania z mizernych środków naszego budżetu prowadzi do zapaści i słabego rozwoju naszej gminy oraz złego wyposażenia i rozwoju naszych szkół. W roku 2016 subwencja oświatowa wynosiła 3.529 799 zł. By utrzymać oświatę w takiej organizacji jaką mamy, gmina dopłaciła z własnego budżetu 2.133 971 zł. W roku 2017 z powodu spadającej liczby dzieci obniżono nam subwencję oświatową o 181.000 zł” - można przeczytać w uzasadnieniu uchwały. Przypomnijmy, że na terenie gminy Szreńsk funkcjonują 3 szkoły: Zespół Placówek Oświatowych w Szreńsku (w skład którego wchodzi przedszkole, podstawówka i gimnazjum) oraz szkoły podstawowe w Proszkowie i Miączynie Małym. W każdej z tych dwóch ostatnich uczy się ponad 50 dzieci. W Proszkowie i Miączynie brakuje stołówek i sal gimnastycznych, ponadto budynek w Miączynie wymaga kosztownego remontu. Robert BartosewiczKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB