Piątek, 29 marca 2024. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Czy nasza policja może wystawiać mniej mandatów?

2017-04-02 10:15:08 (ost. akt: 2017-04-02 11:02:52)

Podziel się:

- Myślę, że wydział ruchu drogowego powinien również stosować pouczenia. Liczba mandatów karnych jest w tym przypadku zdecydowanie za duża – mówił radny Jacek Szlachta podczas ostatniej sesji rady powiatu mławskiego w poniedziałek 27 marca.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Sprawozdanie dotyczące stanu porządku i bezpieczeństwa publicznego w 2016 r. na terenie powiatu mławskiego przedstawił komendant powiatowej policji Artur Ryfiński. Jedną z podanych informacji było zestawienie działań wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

Jak się okazuje, policjanci z mławskiej drogówki w 2016 r. ujawnili na terenie powiatu mławskiego 9527 wykroczeń w ruchu drogowym. Wystawili 8269 mandatów karnych.

Według jednego z radnych mundurowi stosują ich zbyt dużo w stosunku do pouczeń. - Myślę, że działania policjantów z wydziału ruchu drogowego powinny polegać również na udzielaniu pouczeń. Wydaje się, że te w stosunku do kierowców praktycznie nie są stosowane – mówił radny Jacek Szlachta. Odpowiedzi udzielił mu komendant Artur Ryfiński. - Ja też jestem kierowcą. Myślę, że kierowców idealnych nie ma. Policjant w każdym przypadku powinien oszacować czy dane wykroczenie w ruchu drogowym stwarza zagrożenie dla innych użytkowników drogi. I to jest indywidualna ocena policjanta czy ma zastosować mandat karny czy pouczenie – argumentował komendant KPP.

Jak podkreślił komendant funkcjonariusze „drogówki” są dość rygorystyczni, bo skutki łamania przepisów drogowych mogą być bardzo poważne. - Ruch drogowy [funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego – red.] nie ukrywam, jest służbowo nastawiony, bo skutki zdarzeń drogowych mogą być niepowetowane – tłumaczył szef mławskiej policji. I zaznaczył, że policja ma przede wszystkim wykonywać swoje obowiązki. - Ja nie mam prawa zmusić policjantów do tego, żeby stosowali albo same mandaty, albo same pouczenia. Poza tym chciałbym podkreślić, że każdy powinien stosować się do przepisów ruchu drogowego – podsumował Artur Ryfiński.

Podczas ostatniej sesji komendant przedstawił także główne przyczyny wypadków drogowych. W 2016 r. były nimi: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (17%), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (15%) oraz niewłaściwe wykonywanie manewrów wyprzedzania, wymijania, omijania, skręcania i cofania (15%). Sprawcami wypadków byli najczęściej kierujący samochodami osobowymi (74%).


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB