Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Ludzie! Nie wycinajcie drzew! Mławianka apeluje o rozwagę

2017-03-31 12:09:21 (ost. akt: 2017-04-03 14:36:52)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Smog to problem, którego nie można zignorować. Młoda matka chce zapewnić dziecku odpowiednie warunki do życia, aby było silne i zdrowe. Jest zszokowana skalą wycinki drzew w Mławie. - Nie wycinajmy drzew. Szanujmy przyrodę – apeluje za pośrednictwem „Kuriera”.

W Mławie do końca roku obowiązuje ALERT poziomu I, ogłoszony przez Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Oznacza to, że u nas jest ryzyko przekroczenia dziennych i rocznych dopuszczalnych poziomów benzo(a)pirenu oraz norm stężania pyłu PM 2,5 oraz rocznych pyłu PM 10. Mieszkańcy sygnalizują, że jakość powietrza jest coraz gorsza.

Nie, dla wycinki
drzew i krzewów
Wiosna to czas porządków i przycinanie drzew krzewów. Mławianka Natalia Sułkowska apeluje o rozwagę przy pielęgnacji roślin, abyśmy w rezultacie wszyscy nie ucierpieli. Zwróciła się do redakcji, aby zaakcentować problem.
- Powietrze w mieście staje się coraz gorsze. Uważam, że wobec problemu smogu bardziej powinno się zadbać o roślinność. Drzewa to życie. Tymczasem wycina się je i przycina, co jeszcze pogarsza sytuację. Dla mnie argumenty na wycinkę drzew nie mają racji bytu. Kiedy zapytałam na Sienkiewicza, dlaczego przycinają gałęzie drzew, usłyszałam, że ludzie chcą mieć słońce latem. No to niech się przeprowadzą tam, gdzie drzewa nie zasłaniają słońca. Tłumaczenie, że drzewa odrastają to nie jest argument. Wiadomo, że wysokie drzewo wytwarza więcej tlenu. Niewielki jest pożytek z takiego z małą ilością konarów i liści. Nie mówiąc już o wątpliwej urodzie takiego drzewa po przycięciu konarów. Napisałam w tej sprawie do burmistrza. Nie wiem, czy to odniosło skutek – mów Natalia Sulkowska z Mławy.

Władze zalecają ograniczać przebywanie na powietrzu. Wycinka drzew w tej sytuacji nie jest pomocna. Wśród działań zmierzających do ograniczenia przekroczeń Mazowiecki Urząd Wojewódzki wymienia także: korzystanie z alternatywnych sposobów przemieszczania się na krótkich odcinkach (rower, pieszo) z komunikacji miejskiej, ograniczenie palenia liści, gałęzi, trawy i w kominkach; ogrzewanie mieszkań lepszym jakościowo paliwem, ograniczenie używania spalinowego sprzętu ogrodniczego.

Iwona Łazowa

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kex #2215095 | 178.36.*.* 2 kwi 2017 07:27

  Popieram w 100% młodą kobietę, jedna z niewielu, która myśli. Drzewa to zielone płuca każdego miasta, a u nas te płuca się niszczy nagminnie. Miasto je niszczy za przyzwoleniem burmistrza i SM "ZAWKRZE" robi to samo. Kiedyś to rozumiałam, bo były linie energetyczne, telefoniczne, ale teraz naprawdę nie rozumiem tej nagonki na drzewa i krzewy. Inna aglomeracje miejskie i to o wiele większe niż Mława nie tępią tak zieleni w swoich miastach. Latem czuć zapach lip, bzyczenie uwijających się pszczół, wiosną - świergot ptaków - czyż to piękne??? W Mławie nawet nie zdajemy sobie sprawy ile mamy lip, nie znamy ich pięknego zapachu, bo lipy nigdy nie zakwitają, ponieważ z każdą wiosną są strzyżone dokładnie, niemal do samego pnia. Wymieniłam tu tylko walory estetyczne, ale najważniejsze to właśnie to: ZIELEŃ W MIEŚCIE TO NASZE ZIELONE PŁUCA, a narzekamy na smog. Oleg, ja Tobie proponuję przeprowadzkę na pustynię - tam będziesz miał słońca dość. Przy obecnym smogu, zanieczyszczeniu spalinami, jak najbardziej potrzebna jest ochrona zieleni i dbanie o nią. Ponadto drzewa i krzewy to też organizmy żywe, nie po to zostały posadzone, żeby rok rocznie cierpiały z powodu głupoty i krótkowzroczności władz miasta jak i władz osiedli.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. popieram #2214578 | 46.148.*.* 1 kwi 2017 11:09

  Dziewczyna ma rację. Aż się chce płakać, widząc te wiosenne przycinki, tyle poniszczonych koron drzew. Wszystko pokaleczone.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olek #2214461 | 176.103.*.* 1 kwi 2017 05:32

  skoro ta pani proponuje ludziom by przeprowadzili się gdzie nie ma drzew by mieli słońce to ja proponuję jej jeśli tak pragnie drzew by wyprowadziła się do lasu tam będzie ich pod dostatkiem jak i tlenu dla niej

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Paulina #2213916 | 87.155.*.* 31 mar 2017 14:04

  Kurier brawo dla was za autorytet :D dobra antyreklama ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)