Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Kowalewski: To zamach na samorządy. Mieszkańcy, zacznijcie myśleć

2017-03-29 20:50:25 (ost. akt: 2017-03-30 10:30:21)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

- Jeśli zapadnie taka decyzja o dwukadencyjności, to mam nadzieję, że z wszelkimi regułami, prawo nie będzie obowiązywało wstecz. Jeśli będzie, to jest to zamach na samorządy – powiedział burmistrz Sławomir Kowalewski podczas zebrania z mieszkańcami osiedla Zawkrze.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Obecne wypowiedzi polityków partii rządzącej wskazują na to, że przepisy dotyczące tzw. dwukadencyjności będą obowiązywały już w 2018 r. Oznaczałoby to duże zmiany w gminach powiatu mławskiego. Aż 7 wójtów i burmistrz Mławy nie mogliby ubiegać się o kolejną kadencję w przyszłym roku. W artykule na ten temat, który pojawił się na łamach „Kuriera Mławskiego” w lutym b.r. przedstawiliśmy wypowiedzi niektórych wójtów. Nie udało nam się natomiast uzyskać opinii burmistrza Sławomira Kowalskiego. Tymczasem, będący już trzecią kadencję włodarzem Mławy Kowalewski, wypowiedział się w tej sprawie podczas ostatniego zebrania osiedlowego w środę 29 marca.

- Ciekawe, co będzie, kiedy zostanie wprowadzona dwukadencyjność. To nie o mnie chodzi. Jeśli będzie taka decyzja, że tylko dwie kadencje, to mam nadzieję, że z wszelkimi regułami prawa, nie będzie prawo obowiązywało wstecz. A jeśli to prawo będzie obowiązywało wstecz, to jest to zamach na samorządy – powiedział burmistrz.

Włodarz miasta zaznaczył, że w praktyce oznaczałoby to, że prawie 1800 samorządowców w skali kraju będzie miało ograniczone bierne prawo wyborcze. - Ale to wy, którzy głosowaliście na mnie będziecie mieli tak samo ograniczoną możliwość głosowania. Jeśli tak będzie, ja to uszanuję, bo chcę respektować prawo. Ale pamiętajmy o tym, że niektórzy posłowie i senatorowie, przepraszam za określenie, zatęchli w tym sejmie i senacie. Są po 6 czy 7 kadencji. I jeśli tak samo się postąpi wobec nich, to nie będę miał do nikogo żalu i pretensji – kontynuował Kowalewski.

I zachęcał mieszkańców do reagowania. - Zachęcam was, mieszkańców Mławy, żebyście zaczęli myśleć. „Myślę, więc jestem”. Jeśli myślę, to wątpię, powątpiewam. Nawet wierzący mają jakieś chwile zwątpienia. Bezkrytyczne przyjmowanie tego, co jest proponowane przez władzę taką czy inną jest czymś niewłaściwym. Zachęcam, żebyście państwo myśleli, wątpili i reagowali – dodał Sławomir Kowalewski.

Przypomnijmy, że politycy PiS-u, chcący dwukadencyjność wprowadzić argumentowali m.in., że w samorządach tworzą się pewne nieformalne układy. Również do tej kwestii odniósł się burmistrz Mławy.

- Jeśli ktoś ma informację o zastygłych układach w Mławie, to niech to zgłosi odpowiednim służbom - powiedział Kowalewski.


Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Brodacz #2265054 | 176.103.*.* 13 cze 2017 11:55

  Wąsacz jak i kilku komentatorów najwyraźniej nie mają orientacji co się dzieje w kraju i jakie przykre niespodzianki gotuje obecny rząd.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Podpis #2213507 | 37.47.*.* 31 mar 2017 08:04

  Kadencyjnosc jest koniecznoscia bo rozwala uklady jakie sie tworza w samorządach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kierdziołek #2213225 | 77.253.*.* 30 mar 2017 20:49

  Ja też chwalę łysego. Załatwił mi etat, i to nie byle jaki. Pierdzę teraz w krzesło, kawały opowiadam, i trzy tysiączki co miesiąc odbieram.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wąsacz #2213219 | 178.235.*.* 30 mar 2017 20:44

  Co to za dyrdynaly i banialuki brodaczu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. brodacz #2213206 | 176.103.*.* 30 mar 2017 20:33

  Jestem rodowitym mieszkańcem Mławy i bzdury plotą ci którzy nie widzą ile w naszym mieście zrobiono dobrego. To strach pada na rządzących że bez opanowania samorządów nie dadzą rady utrzymać swoich rządów do roku 2032 / tak swoim obiecał Jarek K./ Te same próby jak z założeniem metropolii warszawskiej. Wiedzą dobrze że lody już pod nimi pękają więc chcą zawłaszczyć ile tylko się da. To jest najbardziej dyktatorski i bezwzględny rząd od 1989 roku. nie pozwólmy na to.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (28)