środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Kto w gimnazjum, a kto w podstawówce? Dzierzgowska oświata po reformie

2017-03-26 11:06:00 (ost. akt: 2017-03-24 12:10:19)

Podziel się:

Od 1 września do budynku, w którym obecnie mieści się gimnazjum będą uczęszczały dzieci z klasy VII szkoły podstawowej oraz młodzież z klasy II i III, wygaszanego przez rządową reformę gimnazjum.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Rada Gminy w Dzierzgowie podczas ostatniej sesji wyraziła swój sprzeciw wobec reformy rządowej. Nie przyjęła (podobnie jak wcześniej m.in. rada w Szreńsku) uchwały o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Radni podczas dyskusji argumentowali m.in., że nowe przepisy nie są dostatecznie sprecyzowane. Wskazywali, że wiąże się z tym „wiele niedomówień”, a samorządowców nikt wcześniej nie pytał czy są na wprowadzenie proponowanych rozwiązań przygotowani. To między innymi dlatego rada jednogłośnie opowiedziała się przeciwko uchwale w sprawie dostosowania sieci szkół. Jednak pomimo takiego stanowiska radnych, reforma oświatowa na terenie gminy i tak będzie obowiązywała z mocy prawa.

Budynek gimnazjum
nie będzie pusty


Jak wiadomo, rządowa reforma zakłada przede wszystkim likwidację gimnazjów, poprzez ich stopniowe wygaszanie. Jak to będzie wyglądało na terenie gminy Dzierzgowo? - W naszej gminie Szkoła Podstawowa w Rzęgnowie i Szkoła Podstawowa w Dzierzgowie od 1 września bieżącego roku staną się szkołami ośmioklasowymi. Publiczne Gimnazjum będzie wygaszone do końca sierpnia 2019 roku – informuje wójt gminy Dzierzgowo Rafał Kuciński. Samorząd pozostawia obwody szkolne, czyli podział terytorialny dotyczący szkół, w dotychczasowym kształcie. - Do Szkoły Podstawowej w Rzęgnowie będą uczęszczali uczniowie z obwodu dotychczasowego. Podobnie jest z podstawówką w Dzierzgowie. W dzierzgowskim gimnazjum natomiast zostają dwa roczniki, czyli druga i trzecia klasa, które będą dalej pobierać naukę w budynku gimnazjum. Ponadto klasa VII Szkoły Podstawowej w Dzierzgowie będzie pobierała naukę w budynku gimnazjum – objaśnia Rafał Kuciński.

Czy będą
zwolnienia?


Wójta Dzierzgowa zapytaliśmy także o organizację pracy nauczycieli po wejściu w życie reformy, między innymi o ewentualne zwolnienia. A warto przypomnieć, że o utratę pracy po reformie obawiali się przede wszystkim dyrektorzy i nauczyciele gimnazjów. - O redukcji zatrudnienia dopiero będziemy mogli powiedzieć po przygotowaniu arkuszy organizacyjnych szkół. Natomiast redukcja zatrudnienia będzie wynikała z ciągle malejącej liczby uczniów. Pani dyrektor gimnazjum będzie pełnić swoją funkcję do czasu wygaszenia gimnazjum – informuje włodarz gminy Dzierzgowo.Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nik #2210631 | 87.206.*.* 27 mar 2017 23:57

    Wykształceni radni połajali nieuków z ministerstwa edukacji. Dobre sobie. PSL owska przydupasy! Bierny, mierny, ale wierny. Radny Tkacz nie poparł PiSowskiej reformy? Na spotkaniu przedwyborczym posła Kołakowskiego popierał PiS a teraz zmowy zzieleniał. Kameleon.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz