Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Dzierzgowo. Radni nie zgadzają się na rządową reformę

2017-03-17 14:35:31 (ost. akt: 2017-03-17 14:37:23)
Radni jednogłośnie odrzucili uchwałę

Radni jednogłośnie odrzucili uchwałę

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Radni gminy Dzierzgowo, podobnie jak wcześniej m.in. rada w Szreńsku, odrzucili rządowy projekt w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Podczas ostatniego posiedzenia radni jednogłośnie odrzucili uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Projekt uchwały przewidywał przekształcenie dotychczasowych sześcioklasowych podstawówek w Dzierzgowie i Rzęgnowie w szkoły ośmioklasowe. W strukturę ośmioklasowej Szkoły Podstawowej w Dzierzgowie od 31 sierpnia br. miało być włączone natomiast Publiczne Gimnazjum w Dzierzgowie. Głos w tej sprawie zabrała radna Magdalena Nowicka. – Te szkoły z automatu staną się szkołami ośmioklasowymi. Nikt samorządu nie pytał, czy jesteśmy na to przygotowani. A dzisiaj obligatoryjnie musimy podjąć uchwałę. Nie wiem jakie będzie stanowisko rady, ale ja za taką uchwałą głosować nie będę. Jest tu wiele niedomówień, aczkolwiek są też inne przesłanki, żeby w naszej gminie takiej uchwały nie podejmować – oświadczyła Magdalena Nowicka. Do dyskusji włączył się także radny Krzysztof Czerwiński. – Na terenie naszej gminy prawo oświatowe było wielokrotnie łamane. Jeżeli podejmiemy tę uchwałę, że szkoła podstawowa ma wchłonąć gimnazjum, w praktyce okaże się, że wysoko kwalifikowana kadra ma podlegać pod kierownika placówki, który budzi szerokie wątpliwości co do jego kompetencji i zaufania w środowisku i na zewnątrz, w stosunku do której brak jest współpracy z organem prowadzącym i z radą. Uważam, że na dzień dzisiejszy taka uchwała nie powinna być przyjęta. Nadszarpnięte będzie dobre imię szkoły i Dzierzgowa. Najpierw trzeba zrobić fundamentalny porządek w tej szkole, a dopiero potem zająć się uchwałą – przekonywał Krzysztof Czerwiński. Robert Bartosewicz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ned #2205131 | 79.190.*.* 20 mar 2017 09:17

  Trochę śmieszy zachowanie radnych a z drugiej strony wywołuje ubolewanie. jakie ma kompetencje radny by oceniać kwalifikacje nauczycieli? Zaszeregował nauczycieli poszczególnych szkół wg własnego widzimisię? Takie zachowanie jest żenujące ze strony organu, który powinien być bardziej powściągliwy w ocenach podległych mu jednostek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jan #2204592 | 83.12.*.* 19 mar 2017 09:03

  Jaką moc prawną ma uchwała do ustawy? Żadną.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. PL #2203743 | 83.24.*.* 17 mar 2017 19:10

  Rada Gminy odrzuca projekt rządowy. Teraz rząd musi podać się do dymisji?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)