Sobota, 20 kwietnia 2024. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Informujemy najczęściej o spożywaniu alkoholu i przekraczaniu prędkości

2017-02-24 10:50:10 (ost. akt: 2017-02-24 10:50:55)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy powiatu mławskiego zgłosili blisko 400 przypadków, które ich zdaniem stanowiły zagrożenie. Po zweryfikowaniu mławska policja potwierdziła 148 z nich.

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa to nowe narzędzie wykorzystywane przez policję i obywateli. Działa na terenie całego kraju od 20 września ub.r. Każdy, kto ma dostęp do internetu może za jej pomocą poinformować funkcjonariuszy o różnego rodzaju zagrożeniach i zdarzeniach. Warto podkreślić, że mapa nie jest narzędziem służącym do informowania funkcjonariuszy o czymś, na co musieliby natychmiast reagować. Nie chodzi zatem o pilne interwencje policji. Można zgłosić m.in. akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nielegalną wycinkę drzew, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych czy używanie środków odurzających. Kategorie różnych czynów, znajdziemy na stronie mapy zagrożeń. - Od początku funkcjonowania systemu internauci zaznaczyli na terenie powiatu mławskiego 396 punktów. Po weryfikacji odnotowaliśmy 148 punktów potwierdzonych oraz 242 niepotwierdzone. Obecnie jesteśmy w trakcie weryfikacji 6 punktów – informuje Anna Pawłowska, rzecznik KPP w Mławie.

Co zgłaszają
najczęściej?

Na terenie powiatu mławskiego mieszkańcy na mapę zagrożeń nanosili najczęściej spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym, przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, złej organizacji ruchu, niewłaściwej infrastruktury drogowej oraz używania środków odurzających. Dodajmy, że internetowa, dostępna publicznie mapa pokazuje na bieżąco punkty naniesione w ciągu ostatniego miesiąca. Na terenie Mławy mamy obecnie 50 takich punktów. Dla porównania: w Nidzicy – 5, w Działdowie – 4, w Ciechanowie – 15. - Można zatem uznać, że w porównaniu z resztą regionu, mapa wykorzystywana jest najczęściej na terenie Mławy – mówi Anna Pawłowska. Dodaje, że dzięki współpracy mieszkańców, najczęściej ujawnianymi wykroczeniami są przekraczanie prędkości i spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym. - W jednym z przypadków, podczas kontroli odcinka drogi, zgłoszonego przez internautę jako zagrożony, patrol zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Najrzadziej potwierdzane zgłoszenia dotyczą natomiast używania środków odurzających – informuje rzecznik mławskiej policji. Mapę zagrożeń na terenie powiatu mławskiego obsługuje 2 koordynatorów. Najczęściej w swojej pracy wykorzystują ją dzielnicowi oraz drogówka. Analiza mapy jest także jednym z elementów, służących do odpowiedniego rozmieszczenia patroli.

Robert Bartosewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB