Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Mława. Wizyta u specjalisty? Najdłuższe kolejki do psychiatry

2017-02-09 14:01:49 (ost. akt: 2017-02-09 14:03:01)
Czas oczekiwania zmienia się na bieżąco w zależności od liczby pacjentów

Czas oczekiwania zmienia się na bieżąco w zależności od liczby pacjentów

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Do niektórych poradni specjalistycznych w Mławie niełatwo się dostać. Oczekiwanie na wizytę czy badanie specjalistyczne trwa nawet pięć miesięcy. Mława nie stanowi tu wyjątku. Kolejki do specjalistów występują w całej Polsce.

Narodowy Fundusz Zdrowia udostępnia informacje w Ogólnopolskim Informatorze o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne. A to na podstawie danych przekazanych przez świadczeniodawców (np. szpitale czy przychodnie). Przyjrzeliśmy się informacjom z naszego terenu. Okazuje się, że również w Mławie niektórzy pacjenci potrzebujący świadczeń medycznych nie mają lekko. Jak już się zapiszą na badanie czy wizytę to jeszcze muszą swoje odczekać. Czas oczekiwania zmienia się na bieżąco w zależności od liczby pacjentów. Wzięliśmy pod uwagę (na dzień 1 lutego 2017 r.) przypadki tzw. stabilne w wybranych rodzajach poradni, działających w Mławie.

Pacjenci czekają
miesiącami

Najdłuższej czeka się na wizytę u psychiatry, na fizjoterapię i leczenie protetyczne. Średnio po 157 dni (ponad 5 m-cy) oczekuje się na przyjęcie do lekarza w poradni zdrowia psychicznego przy szpitalu. Jak wynika z danych NFZ (z 1 lutego), pierwszy wolny termin na zapis to 20 lipca 2017 r. Na początku lutego zapisane były 53 osoby. Również ponad 5 m-cy (średnio 152 dni) czekają pacjenci na leczenie protetyczne w prywatnej praktyce stomatologicznej przy ul. Sądowej. Najbliższy wolny termin to 7 kwietnia 2017 r. W pracowni fizjoterapii (w szpitalu) pierwszy wolny termin do zapisu to 10 kwietnia 2017 r. (dane z 30 stycznia 2017r.). Średni czas oczekiwania wynosi 144 dni (prawie pięć miesięcy), a liczba oczekujących – 98 osób. Także wiele miesięcy (średnio 137 dni) czeka się na fizjoterapię w Caritasie przy ul. Mariackiej. Liczba oczekujących to 188 osoby, a pierwszy wolny termin to 8 maja 2017 r. W poradni kardiologicznej w SP ZOZ średni czas oczekiwania wynosi 62 dni. Pierwszy wolny termin to 3 kwietnia 2017 r.

Na tomografię
46 dni

Pacjenci zapisani na tomografię komputerową w pracowni w szpitalu czekają na badanie średnio 46 dni. Pierwszy wolny termin to 22 maja 2017 r. Liczba oczekujących to 192 osoby. W poradni okulistycznej (SP ZOZ) przy ulicy Sądowej średni czas oczekiwania to 12 dni. Można też ustawić się rano w kolejce. 7 kwietnia to pierwszy wolny termin na wizytę w Poradni Nefrologicznej (Fresenius Nephrocare Polska) przy ul. A. Dobrskiej 1. Średni czas oczekiwania wynosi tam 59 dni (prawie 2 m-ce). Jeśli chodzi o poradnie położniczo-ginekologiczne pacjentki w przychodni Omega przy ul. Płockiej czekają średnio 5 dni, a liczba oczekujących w grudniu 2016 r. to 19 osób. W przypadkach pilnych nasze przychodnie deklarują natychmiastowe przyjęcia. W systemie NFZ kolejek nie wykazano w przypadku poradni takich jak m. in.: onkologiczna, dermatologiczno -wenerologiczna, urazowo-ortopedyczna, chirurgiczna i neurologiczna. Iwona Łazowa

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Danuta. #2178696 | 79.212.*.* 10 lut 2017 12:13

  Polscy lekarze nie dosc,ze nie diagnozuja,nie kieruja na badania to jeszcze robia sztuczne kolejki.Dlaczego lekarz przychodzi do pracy spozniony o 30 minut?Przeciez powinien pracowac np.od 8 rano?Dlaczego pacjenci,nie egzekwuja swoich praw?Jesli lekarz tlumaczy sie,ze mial nocny dyzur w szpitalu i nie zdazyl,to nie jest on dobrym lekarze.Bo co mnie obchodzi,ze on musi duzo zarobic?W przychodni on pracuje za moje pieniadze,wiec to zadna laska przyjsc na czas.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ja3 #2178691 | 212.160.*.* 10 lut 2017 12:09

   Ona, zupełnie nie masz racji. Kolejki są bo są to usługi darmowe, publiczne. Coś jest darmowe, a jest dużo chętnych – stąd kolejki. Bardzo prosta sprawa. Oczywiście jakość tych usług jest też na niskim poziomie, bo ludzie lekarzy traktują jak Bogów – znaczy się w kolejce obgadają, a po wejściu do lekarza, dają jakąś łapóweczkę. Co do prywatyzacji. Cała służba zdrowia powinna być prywatna. Wtedy nie byłoby takich kolejek. Jeśli stać nas na opłacanie lekarzy, pielęgniarek, ministerstwa zdrowia, nfz-u, to dlaczego ma nas być nie stać na opłacanie samych tylko lekarzy i pielęgniarek, kiedy byłoby to prywatne? Oczywiście wtedy nie musiałabyś odprowadzać na siłę składek do jakiegoś ZUS-u. Teraz zabierają Tobie te pieniądze na siłę. Wszytko jest niskiej jakości i są duże kolejki, bo jest to darmowe. Prywatyzacja rozwiąże te problemy. Oczywiście trzeba jeszcze obniżyć podatki, żeby więcej zostawało w naszych kieszeniach i zlikwidować obowiązkowy ZUS.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Ona #2178609 | 95.49.*.* 10 lut 2017 10:37

    Ktoś usunął mój komentarz. Szkoda, bo najwidoczniej prawda w oczy kole...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Ona #2178403 | 37.47.*.* 9 lut 2017 22:28

    A wiecie czemu tak jest? W Polsce została wprowadzona prywatyzacja. Więc lekarz np reumatolog na NFZ przyjmuje 5 numerów czyli 5 osób. Z czego, żeby się dostać trzeba o 5 rano stać w kolejce. A po pracy na NFZ, przyjmuje prywatnie im więcej pacjentów prywatnie tym więcej kasy...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz