środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Czy gminy dofinansują wymianę pieców?

2017-01-29 22:57:28 (ost. akt: 2017-01-29 22:58:36)

Podziel się:

Wójtowie z gmin powiatu mławskiego póki co przyglądają się dostępnym programom, z których mieszkańcy mogliby otrzymać dofinansowania na wymianę pieców. Wszystko wskazuje na to, że bardziej korzystny od rozwiązań proponowanych przez WFOŚiGW będzie projekt rządowy.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

W sprawie ewentualnych dofinansowań na wymianę starych pieców węglowych, dostaliśmy list od czytelnika. „Mam taką prośbę, aby Wasza gazeta zajęła się tematem dot. dofinansowania ze środków WFOŚiGW na wymianę starych pieców na gazowe. Tyle się teraz mówi/ pisze w gazetach o walce ze smogiem. A jak sprawa się ma w poszczególnych gminach naszego powiatu, czy gminy przystąpiły do programu wymiany pieców. Ponieważ aby dostać dofinansowanie na wymianę pieca, gmina musi przystąpić do programu WFOŚiGW. Bardzo bym prosił o zajęcie się tym tematem w imieniu swoim i mieszkańców” - napisał czytelnik „Kuriera”.

Sezon grzewczy
w pełni


O skali problemu mogliśmy się dowiedzieć z ogólnopolskich mediów. Poziom zanieczyszczenia powietrza w niektórych regionach kraju w ostatnim czasie wzrósł. Ogłoszono także alarm smogowy w naszym województwie. Poza tym sezon grzewczy w pełni, a jak wiemy z doświadczenia wielu mieszkańców powiatu mławskiego nie zawsze do swoich pieców wrzuca ekologiczne paliwo. Dlatego też proponowane są różne rozwiązania mające na celu poprawić sytuację. Jednym z nich jest program Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego można pozyskać dofinansowanie w wysokości 75% wartości kotła, ale nie wyższe niż 5 tys. zł. Dodajmy, że w 2016 r. mieszkańcy mogli zabiegać o dofinansowania bez pośrednictwa samorządów. W tym roku ma to się zmienić. Poza tym samorządowcy czekają na rozwiązania polskiego rządu, którego program będzie prawdopodobnie korzystniejszy od WFOŚiGW, bo będzie można uzyskać dofinansowanie 80-procentowe. Niektóre samorządy – zwłaszcza duże miasta takie jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków, mają swoje własne programy, które wspierają mieszkańców w wymianie pieców.

Analizują
sytuację

Zapytaliśmy, jak sytuacja wygląda w niektórych samorządach naszego powiatu. - My jako gmina nie mamy programu dla mieszkańców, ale analizujemy te, które są dostępne. Przyglądamy się rozwiązaniom, które proponuje Wojewódzki Fundusz, a także temu, co zaproponuje rząd. Jeśli będą to rozwiązania korzystne dla mieszkańców, to będziemy chcieli w tym uczestniczyć – mówi wójt gminy Wiśniewo Zbigniew Kleniewski. Z kolei wójt gminy Radzanów Andrzej Wójcik zaznacza, że część mieszkańców już skorzystała ze wsparcia Funduszu Ochrony Środowiska. Poza tym szefowie gmin czekają na konkrety. - Byliśmy niedawno na szkoleniu w tej sprawie. Czekamy też na szczegóły programu rządowego. Choć myślę, że na wsiach ludzie raczej nie palą złym, niekorzystnym dla środowiska paliwem. Tak czy inaczej, trzeba by też sprawdzić, ile osób będzie zainteresowanych skorzystaniem ze wsparcia w ramach dostępnych programów – mówi Zdzisław Morawski, pełniący obowiązki wójta w Dzierzgowie. Natomiast Wiesław Boczkowski, wójt Szydłowa informuje, że gmina jest na etapie przygotowywania planu, który umożliwi ubieganie się o dofinansowania. Wójt gminy Wieczfnia Kościelna Jan Warecki – podobnie jak inni włodarze, objaśnia, że urzędnicy gminni czekają na działania rządu. - Dobrze byłoby też skoordynować jakoś te dwa programy: Wojewódzkiego Funduszu z rządowym. W tej chwili z zapowiedzi rządu wygląda, że ich program będzie korzystniejszy od WFOŚiGW. Trzeba też oczywiście sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie ze strony mieszkańców – podsumowuje Jan Warecki.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. OZE #2504819 | 89.229.*.* 19 maj 2018 22:55

    Bądźmy trochę bardziej odpowiedzialni za to w czym i czym ogrzewamy swój dom - youtube.com/watch?v=OPO3t_QRVWI

    ! - + odpowiedz na ten komentarz