Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Piątek, 11 kwietnia 2025. Imieniny Filipa, Izoldy, Leona

Czym żyliśmy w mijającym roku?

2016-12-30 11:13:58 (ost. akt: 2016-12-30 11:15:46)

Podziel się:

Rok 2016 w powiecie mławskim obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Nie zabrakło niestety także tych smutnych i tragicznych. Czym żyliśmy w mijającym roku? Przypominamy najważniejsze, naszym zdaniem, zdarzenia.

Z mijającego 2016 roku z całą pewnością zostanie zapamiętane przejęcie mławskiej oczyszczalni ścieków przez prywatnego inwestora w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Przedsiębiorstwo podpisało umowę z miastem na 33 lata. Ma ono wybudować nową oczyszczalnię. W związku z nową formułą, znacznie wzrosły ceny dla mieszkańców za odbiór ścieków – od 1 lipca b.r. płacimy więcej aż o 39%. Charakterystycznym zjawiskiem mijającego roku były także protesty w sprawie ferm drobiu. Mieszkańcy, organizacje i stowarzyszenia protestowały m.in. blokując we wrześniu krajową trasę E7 w Uniszkach i Wiśniewie. Przeciwnicy powstawania kurników blisko ich domostw protestowali także na spotkaniach wiejskich. Niestety w 2016 r. doszło także do tragicznych wydarzeń. 4 sierpnia na ul. Reymonta po potrąceniu przez samochód zginęła żona jednego z mławskich dziennikarzy, a on sam został poważnie ranny. Z kolei 3 listopada zmarł wójt gminy Dzierzgowo Robert Jeliński. W ostatnim pożegnaniu towarzyszyły mu tłumy.

Kolejny budżet
obywatelski

W tym roku Mława doczekała się także kolejnej – drugiej już edycji budżetu obywatelskiego. I choć w znacznej większości autorami projektów byli ludzie związani z samorządem (m.in. radni miejscy, szef straży miejskiej, przewodniczący osiedli) to wygrał projekt prawdziwie obywatelski. Jego autorem jest mławianin Marcin Ogrodowyczyk. Na przedsięwzięcie pod nazwą „Wizja rewitalizacji skweru parkowego przy ul. Dworcowej – Komora” zagłosowało 1510 mławian.

500+ dla rodzin

Warto jeszcze wspomnieć, że podobnie jak w całym kraju, także w naszym mieście w tym roku wystartował rządowy program 500 plus. Z całą pewnością poprawił on sytuację finansową wielu rodzin mieszkających na terenie powiatu mławskiego. Korzystający z tej pomocy na pewno mogą więcej kupować, wpływając na rozwój gospodarczy. Jednak tego typu wsparcie przyczyniło się także do zmian na rynku pracy. Jednym z objawów tego zjawiska było to, że niektóre matki, mające kilkoro dzieci, zrezygnowały z zatrudnienia. Bo ich wynagrodzenie było na tyle niskie, że porównywalne kwoty otrzymują teraz, nie pracując, ze świadczenia 500 plus. Robert Bartosewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB