Piątek, 29 marca 2024. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Dzierzgowo. Dokładają do 500 plus z budżetu gminy

2016-12-14 15:09:58 (ost. akt: 2016-12-14 15:13:51)

Podziel się:

Kolejna burzliwa sesja rady gminy w Dzierzgowie. Tym razem okazało się, że gmina dopłaca do rządowego programu 500 plus. Tymczasem, zgodnie z założeniami, to właśnie rząd miał pokrywać wszystkie koszty z tym związane.

W poniedziałek 5 grudnia w Dzierzgowie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rady gminy. Radni uchwalili zmiany w budżecie, aby zapewnić wynagrodzenia za grudzień dla nauczycieli i pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. O tym problemie pisaliśmy szerzej w poprzednich wydaniach „Kuriera Mławskiego”. Tym razem dyskutowano głównie o rządowym programie 500 plus. O tę kwestię zapytał radny Jerzy Krajewski. - Słyszałem, że my jako gmina dokładamy z naszego budżetu do programu 500 plus. To nie jest zgodne z prawem, bo przecież rząd tworząc ten program, obiecywał, że żadna gmina nie będzie do tego dopłacała. Czy my rzeczywiście dokładamy do tego z naszego budżetu? - dociekał radny. W odpowiedzi skarbnik gminy Wioletta Kujawa poinformowała, że samorząd rzeczywiście dopłaca do 500 plus. - Dokładamy w ramach budżetu GOPS-u. Dzieje się tak dlatego, bo była przesunięta osoba z jednego stanowiska na inne, ale z tym samym wynagrodzeniem, które miała na poprzednim stanowisku – objaśniała Kujawa. Z kolei radny Krzysztof Czerwiński i radna Magdalena Nowicka zwrócili uwagę, że samorządy do programu nie dokładają. - Konsultowałam się w tej sprawie z ministerstwem. Okazuje się, że my jesteśmy ewenementem. W żadnej gminie nie ma takiego problemu. Może warto wystąpić z wnioskiem o sprawdzenie tego – mówiła radna Nowicka.
Po krótkiej przerwie, na sesji pojawiła się – poproszona o to przez radnych, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Danuta Sawicka. Jak tłumaczyła, problem braku środków na wypłacanie rządowego świadczenia powstał po zmniejszeniu kwoty dotacji. Jej wysokość jest zależna od liczby osób korzystających z 500 plus. Według Sawickiej wstępnie szacowano, że ze świadczenia będzie korzystało 650 osób, ale potem okazało się, że jest to niecałe 500 osób. Natomiast kwota, którą gmina mogła przeznaczyć na obsługę programu, w tym także na wynagrodzenia stanowi 2% dotacji. - Ta dotacja była gminie zmniejszona o ponad 107 tys. zł. Ponadto z tych środków zakupione zostały meble, oprogramowanie i opłacone zatrudnienie informatyka – podkreśliła Danuta Sawicka. Z kolei radny Marek Tkacz zaproponował, żeby zwrócić się do ministerstwa o uzupełnienie środków. Inne zdanie na ten temat miała Danuta Sawicka. - W ministerstwie zostanie to odebrane jako nieudolność gminy. Przecież jest to kwestia 4 tysięcy złotych, a wkrótce zamykamy obecny rok, a w nowym nie będzie już tego problemu. Poza tym rezygnujemy z informatyka, więc jeśli nie zmieni się liczba dzieci, to powinno nam wystarczyć środków – zaznaczyła szefowa GOPS-u. Robert Bartosewicz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. iva #2149130 | 83.6.*.* 2 sty 2017 19:32

    masz rację większość bierze 500 i pracę mają gdzieś ,a to miała być pomoc dla dzieci a nie dla leniwych rodziców,którzy dzieci traktują jak żródło dochodu ,a nie wezmą się do roboty

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. m #2140018 | 188.146.*.* 20 gru 2016 21:44

    w tej gminie wszystko było jakieś dziwne.... ale czy nowy wójt coś zmieni na lepsze...??

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. mieszkaniec #2135580 | 82.160.*.* 14 gru 2016 22:20

    Na początku sądziłem, że 500+ będzie dobrą inwestycją w przyszłość, ale jak widać zawiódł. I najgorsze jest to, że częśto przez dostawanie takiego zasiłku praca nie ma już sensu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz