Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Sławuta: Jestem zawiedziony postawą mławskich nauczycieli

2016-12-01 09:52:57 (ost. akt: 2016-12-01 09:55:13)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

- Dla mnie to duże nieporozumienie, jeśli ktoś jest wychowawcą młodzieży w dziedzinie sportu i nie przyprowadzi na wystawę swoich uczniów. Jestem zawiedziony postawą nauczycieli – mówi wieloletni nauczyciel, organizator imprez i pasjonat sportu Henryk Sławuta.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Henryk Sławuta w sprawie wystawy w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie napisał list do naszej redakcji. Chodzi o wystawę „Sport w Mławie – historia i współczesność”, która została uroczyście otwarta w sali wystaw czasowych MZZ 8 października. Ekspozycję można będzie zwiedzać jeszcze do końca stycznia 2017 r. Według pana Henryka wystawę odwiedza zbyt mało osób młodych, a do takiego stanu rzeczy przyczynia się podobno niewielka aktywność nauczycieli wychowania fizycznego w tym zakresie. - Tę wystawę zrobiliśmy my, pasjonaci sportu wspólnie z pracownikami muzeum. Włożyliśmy w to bardzo dużo pracy. Przygotowaliśmy to około półtora roku. Wszystko to działo się pod kierunkiem pana Grochowskiego – mówi Henryk Sławuta. I podkreśla wyjątkowość tej ekspozycji. - Widziałem różne wystawy w Polsce i za granicą, ale one były ukierunkowane w jednej tylko dziedzinie sportu. A my zebraliśmy materiał ze wszystkich. Myślę, że zrobiliśmy coś bardzo fajnego – zaznacza nasz rozmówca. I dodaje, że dla niego sport jest gałęzią kultury, taką jak na przykład malarstwo.

Zrobiona
dla młodzieży


- Ta wystawa była zrobiona właśnie pod kątem młodzieży, a z mojej obserwacji wynika, że frekwencja wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich do tej pory była bardzo niewielka – ocenia Henryk Sławuta. Według niego młodzi ludzie widząc tę wystawę, mogli by odkryć w sobie pasję do sportu. A tę zaszczepiać mają, jego zdaniem, nauczyciele wychowania fizycznego. - Wyczekałem miesiąc. W muzeum byłem prawie codziennie. Myślałem, że nauczyciele będą tym bardzo zainteresowani i przyprowadzą tu dużo młodzieży. Nawet rozmawiałem z nauczycielami w szkołach, mówili, że przyjdą z uczniami. Jednak tak się nie stało. Jak można być wychowawcą młodzieży w sporcie i tego nie robić? Zawiodłem się na nauczycielach – mówi Sławuta. Z jego obserwacji wynika, że wystawę w muzeum odwiedziły 3 zorganizowane grupy z Mławy i 3 grupy z terenu powiatu. - To było może około 90 osób przez 1,5 miesiąca. A mamy tyle tysięcy uczniów w szkołach. Jestem oburzony tak małą frekwencją – dodaje nasz rozmówca.

Dyrektor: frekwencja
średnia


O sprawę zapytaliśmy dyrektora muzeum Leszka Arenta. Jak mówi, w ciągu miesiąca wystawę mogło odwiedzić około 300 osób w grupach zorganizowanych (młodzież szkolna) oraz ponad 150 zwiedzających indywidualnie. - Myślę, że to zainteresowanie wystawą jest średnie, mogłoby być lepsze – mówi Leszek Arent. Jak argumentuje, do wszystkich mławskich szkół trafiły zaproszenia na tę wystawę, a nauczyciele wychowania fizycznego dostali nawet imienne zaproszenia, zachęcające do przyjścia z uczniami. - Rzeczywiście organizatorzy włożyli w tę wystawę mnóstwo pracy i wysiłku. Jest to bardzo atrakcyjna wystawa, przedstawia historię mławskiego sportu od początków dwudziestego wieku. Zachęcam zainteresowanych do oglądania – dodaje dyrektor MZZ.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. abc #2125957 | 77.253.*.* 2 gru 2016 20:25

    Dobrowolne zwiedzanie pod przymusem, tak jak za PRL-u dobrowolne marsze pod przymusem. Kije od szczotek i czerwone flagi. Niech żyje PZPR przewodnia siła postępu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Nauczyciel #2125741 | 178.235.*.* 2 gru 2016 16:18

    Jest tylko jeden być może dla niektórych niewielki a dla niektórych ogromny problem a mianowicie cena biletu na te wystawe 3zł. Uczniowie albo nie maja tych pieniędzy albo wolą wydać na coś innego. Uważam że taka wystawa powinna być zupełnie za darmo dla młodzieży mławskich szkół.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)