Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Powiat. Przetrzebią populację bobrów w pięciu gminach

2016-11-28 15:47:48 (ost. akt: 2016-11-28 15:49:04)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Bobry wyrządzają szkody na niespotykaną dotąd skalę. Lawinowo wzrosła liczba odszkodowań. Zwierzęta nadmiernie się rozprzestrzeniły. Rolnicy biją na alarm. Przedstawiciele władz wydali zarządzenia pozwalające na płoszenie i odstrzał bobrów.

Na łamach „Kuriera” wielokrotnie poruszaliśmy problemy rolników poszkodowanych na skutek działalności bobrów. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o sytuacji rolnika z miejscowości Jeże (gmina Stupsk), którego posesja zamienia się w bagno a pola zalewa woda, która powinna spływać do rowów melioracyjnych. To właśnie bobry tamują przepływ. W podobnej sytuacji jest wielu innych rolników. Przedstawiciele zakładu melioracji nie dawali nadziei na trwałą poprawę sytuacji.

5,86 mln zł na
Odszkodowania

Podejmowane działania nie zmniejszały znacząco wielkości szkód. Okazuje się, że jest na to szansa. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał 4 zarządzenia uchylające pewne zakazy w stosunku do bobra europejskiego. Wśród powodów decyzji wymienia się: lawino rosnącą liczbę szkód wyrządzanych przez bobry oraz wysokość odszkodowań wypłacanych przez Skarb Państwa. Przez ostatnie 6 lat wartość wypłaconych odszkodowań na Mazowszu wzrosła blisko 7-krotnie, a liczba zgłoszeń ponad 4-krotnie. W 2015 r. RDOŚ po analizie 1215 zgłoszeń wypłaciła odszkodowania na ponad 5,86 mln zł. W 2009 r. wypłacono nieco ponad 855 tys. zł (297 zgłoszeń). Populacja bobra nadmiernie rozwinęła się (około 17 000 osobników). Nowe zarządzenia (weszły w życie 10 listopada) pozwalają na płoszenie, niepokojenie i zabicie 640 bobrów w wyznaczonych miejscach na Mazowszu. Chodzi o rejony, gdzie bobry powodują znaczące szkody. Wiąże się to z niszczeniem upraw, sadów, dróg, nasypów kolejowych i mostów. Stwarza to zagrożenie bezpieczeństwa. Dotychczasowe działania zaradcze okazały się nieskuteczne.

Jest pozwolenie
na odstrzał

Zmniejszaniem populacji mają się zająć członkowie Polskiego Związku Łowieckiego. Odpowiedzialny za to zarząd okręgowy PZŁ w Ciechanowie wydaje na odstrzał imienne upoważnienia przeszkolonym myśliwym. Mogą oni tego dokonywać przez całą dobę w okresie od 1 października do 28 lutego. Zarządzenia będą realizowane do 28 lutego, co jest związane z okresem rozrodczym gatunku. RDOŚ ocenia, że odstrzał, który ma być realizowany w ciągu 3 lat, nie zagrozi przetrwaniu gatunku. Na poszczególne rejony przewidziano 3–letnie limity. W powiecie mławskim wyznaczono do odstrzału bobry, które zadomowiły się w czterech gminach. W gminie Strzegowo chodzi o miejscowości: Niedzbórz, Czarnocin, Czarnocinek, Drogiszka, Grabienice, Pokrytki (przy cieku Struga i rowach dopływających). W gminie Szreńsk bobry grasują w Miłotkach (przy rowach dopływających i cieku Miłotka). W gminie Lipowiec Kościelny najwięcej bobrów jest na terenach Rumoki. Działania zaradcze mają być prowadzone z wyłączeniem rezerwatu Olszyny Rumockie. W gminie Dzierzgowo (Szumsk, Brzozowo Maje, Brzozowo Czary) bobry osiedliły się m.in. na Tamce oraz na cieku Plutocha.

Bobry do odstrzału w ciągu 3 lat

Gmina Strzegowo – 80 bobrów
Gmina Szreńsk - 60 bobrów
Gmina Lipowiec Kościelny - 30 bobrów
Gmina Dzierzgowo - 215 bobrów

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB