Sobota, 27 kwietnia 2024. Imieniny Sergiusza, Teofila, Zyty

Biała Wstążka w Mławie - razem przeciwko przemocy wobec kobiet

2016-11-27 12:00:00 (ost. akt: 2016-11-25 12:36:04)

Autor zdjęcia: KPP W MŁAWIE

Podziel się:

Biała wstążka - międzynarodowy symbol kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet, w piątek pojawiła się także w Mławie. Już tradycyjnie, do kampanii przystąpiła mławska policja.

Komenda Powiatowa Policji w Mławie, Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie, MOPS w Mławie oraz mławska młodzież, już po raz kolejny wzięła udział w międzynarodowej kampanii „Biała Wstążka”, przeciwko przemocy wobec kobiet. Kampania adresowana jest głównie do mężczyzn.

25 listopada, mieszkańcy miasta, urzędnicy, studenci, nauczyciele, uczniowie, policjanci, strażacy i wiele innych osób , w geście sprzeciwu wobec przemocy, której ofiarami są kobiety, nosiło białe wstążki. Wstążeczki rozdawali policjanci, uczniowie klas policyjnych ACK w Mławie oraz młodzież ze szkół ponadgimnzjalnych. Biała wstążka to symbol przerwania milczenia w kwestii przemocy wobec kobiet. To także bardzo ważny gest a jednocześnie deklaracja wyrzeczenia się stosowania przemocy i zobowiązanie się do reagowania, gdy jest się jej świadkiem.

Uczennice, rozdające symboliczne, białe wstążki podkreślały, że „ to znak rozpoznawczy prawdziwego mężczyzny” - trudno się z tym nie zgodzić. Setki białych wstążek trafiły do przypadkowych przechodniów, sprzedawców na mławskiej hali targowej, urzędników, radnych, policjantów, strażaków, strażników miejskich (...). Rozdawano także lokalny Informator dla osób uwikłanych w przemoc domową, który opracował i wydał Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie.

Tego dnia, w Starostwie Powiatowym w Mławie odbyła się konferencja z udziałem specjalistów pt. : „Dobro dziecka. Razem przeciw przemocy w rodzinie”, którą zorganizował Zespół Ośrodków Wsparcia w Mławie.

Kampania upamiętnia tragiczne wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, w Montrealu. Tego właśnie dnia, 25- letni Marc Lepine, uzbrojony w broń palną i nóż myśliwski wkroczył do budynku Ecole Politechnique, celując i strzelając do kobiet. Zabił 14 studentek, bo jak twierdził, kobiety nie są godne uczęszczania na uczelnie techniczne.

Tragedie kobiet rozgrywają się jednak najczęściej w ich rodzinnych domach, w których są bite, poniżane, zastraszane i izolowane. Męski głos solidarności z ofiarami oraz wyrażenie zdecydowanego sprzeciwu w kwestii przemocy, to podstawowy cel kampanii. Niezwykle ważna jest także reakcja świadków przemocy. Ukrywanie czy lekceważenie takich zdarzeń, to świadome skazywanie ofiary na dalsze cierpienie.

Autor: asp. Anna Pawłowska KPP Mława



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB