Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Społeczeństwo obywatelskie? Nie w Mławie

2016-11-20 14:52:12 (ost. akt: 2016-11-20 14:58:38)

Podziel się:

- Kto przychodzi na zebrania osiedlowe? Ci, którzy mają problem. Czy to jest społeczeństwo obywatelskie? – pytał retorycznie burmistrz Sławomir Kowalewski podczas zebrania osiedla Kopernika (nr 6).

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Na zebranie osiedla Kopernika w środę 9 listopada przyszło ponad 20 osób. Na początku posiedzenia swoje problemy władzom miasta zgłaszali m.in. mieszkańcy ulic Ciechanowskiej, Olsztyńskiej i „Torfa” Załęskiego. Uczestnicy dyskusji mówili o potrzebie wykonania konkretnych inwestycji, takich jak remont i poszerzenie chodników, budowa przejścia dla pieszych czy budowa instalacji sanitarnej. Do ich zapytań odniósł się burmistrz Sławomir Kowalewski.

– Bardzo mnie cieszy, że poruszacie te problemy. Jednak pozwólcie, że zapytam o inną sprawę – powiedział burmistrz. Potem wymienił nazwy ulic osiedla Kopernika, z których nikt na zebranie nie przyszedł. Są to ulice: gen. Józefa Bema, Marii Dąbrowskiej, gen. Józefa Hallera, Braci Koszutskich, Antoniny Mrozowskiej, Piechowskiego, Staszica, Storczykowa, Szpitalna i Bednarskiego. - Kto przychodzi na zebrania osiedlowe? Ci, którzy mają problem. Jesteście wy, którzy macie problemy. Czy to jest społeczeństwo obywatelskie? Dlaczego mieszkańców z ulic, które wymieniłem, nie ma? Bo tam pewne rzeczy zostały zrobione – mówił Sławomir Kowalewski.

Burmistrz podkreślił również, że nie chce składać żadnych obietnic dotyczących wykonania inwestycji, o które apelowali mieszkańcy. – Zauważam istotę problemów, które państwo poruszają. Proszę o cierpliwość, chcę je rozwiązać w ciągu najbliższych dwóch lat. Czy to się uda, nie mogę obiecać. Tak jak w domu, mamy ograniczony budżet i nie na wszystko nas stać, ale będziemy próbować – wyjaśniał Sławomir Kowalewski.| Szef miasta dodał ponadto, że jest w trakcie przygotowywania projektu budżetu na rok 2017. Natomiast wnioski zgłoszone przez mieszkańców, radnych i kierowników jednostek organizacyjnych miasta opiewają na łączną kwotę około 200 mln zł.

Kowalewski zaznaczył jednocześnie, że już wiadomo, iż w przyszłym roku będzie do rozdysponowania nadwyżka budżetowa w wysokości kilku milionów złotych. Środki te będą przeznaczone m.in. na realizację zadań inwestycyjnych.

Robert Bartosewicz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Adian #2117709 | 188.146.*.* 21 lis 2016 20:59

  Socjotechnika stosowana przez burmistrza jest tak prosta jakby żywcem ściągnięta z jakiegoś podręcznika, ale jednak działa. Ale to chyba właśnie najprostsze metody są najskuteczniejsze. Ludzie zawsze lubili jak się ich docenia - słownie i jak się im słodzi, a historyjki emocjonalne np. o wypadkach też zawsze działają - właśnie na emocje;

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kex #2117236 | 178.36.*.* 21 lis 2016 09:59

  Radek, święta racja, burmistrz bardzo dobrze opanował techniki manipulowania społeczeństwem. Podejrzewam, że był na takim szkoleniu za nasze pieniądze w ramach doskonalenia kadr. Predyspozycje do nawijania ludziom makaronu na uszy ma także wyśmienite, nie na próżno elity mławskiego biznesu go wyniosły na piedestał. Trzeba przyznać, że to jednak mądrzy ludzie i dobrze wybrali swojego kandydata na burmistrza, który ma nadal wielkie szanse na czwartą kadencję, bo część mławskiego społeczeństwa nadal jest tym panem zaślepiona czy też zauroczona, a mówią że zauroczenie trwa do dwóch lat przeciętnie. Tyle, że to co przeciętnie lub średnio zawsze odbiega od 4rzeczywistości.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Walduś #2117184 | 178.235.*.* 21 lis 2016 08:18

  "Z pustego i Salomon nie naleje", mącenie mózu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Radek #2116839 | 188.146.*.* 20 lis 2016 15:14

  Tu burmistrz ma rację, że w Mławie nie ma społeczeństwa obywatelskiego. Było to widać już wiele razy, ale szczególnie to pokazał ostatni budżet obywatelski. Obywatelski tylko z nazwy, bo projekty złożyli radni, dyrektor MDK-u, szef straży gminnej... więc cóż to za obywatelskie projekty? A swoją drogą, to burmistrz na tych zebraniach to niezłe sztuczki pokazuje. Chodzi o to, że stosuje takie bardzo popularne sztuczki psychologiczne. Dwa najbardziej znane jego chwyty to: 1. chwalenie ludzi, mówienie im, że coś się stało dobrego dzięki ich wysiłkowi i trosce - ludzie zawsze łatwo to łykają 2. opowiadanie emocjonalnej historyjki - na przykład jakiegoś tragicznego wypadku czy coś w tym stylu; w każdym razie czegoś, co ma bardzo wzruszyć słuchających; Tak też było na zebraniu osiedla nr 6. Prawda mieszkańcy? A co do technik stosowanych przez pana burmistrza to oczywiście nie jest to żadna wielka tajemnica - wystarczy przeczytać kilka dobrych książek o tych technikach lub pojechać na dobre szkolenie; oczywiście predyspozycje też są wskazane - burmistrz je ma

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz