Wtorek, 23 kwietnia 2024. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Chcesz pracować w ratuszu? Możesz mieć pisemny test

2016-11-19 01:50:48 (ost. akt: 2016-11-19 11:23:32)

Podziel się:

W nowym zarządzeniu burmistrza Sławomira Kowalewskiego dotyczącym naboru na wolne stanowiska urzędnicze (w tym kierownicze) zaszła istotna zmiana. W przypadku, gdy na dane stanowisko będzie co najmniej 15 osób chętnych, trzeba będzie napisać test.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Praca w urzędzie czy też szerzej – w tak zwanej budżetówce, dla wielu wydaje się łakomym kąskiem. Jest to przeważnie praca od godz. 8.00 do 16.00, na wynagrodzenie „zrzucają się” podatnicy, a stabilność jest większa niż w sektorze prywatnym. Wszak urzędy gmin, starostwa powiatowe czy urzędy marszałkowskie nie mogą na przykład zbankrutować, co w przypadku przedsiębiorstw jest możliwe. To między innymi ze względu na wymienione tu czynniki praca w budżetówce, w tym także w urzędzie gminy bywa pożądana.

Jak wiadomo, jedną z pokus dla szefów gmin czy powiatów może być zatrudnienie w urzędzie kogoś ze swoich znajomych. Przeciwdziałać takim praktykom mają m.in. przepisy Ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodnie z nią konieczne jest przeprowadzanie otwartych naborów na wolne stanowiska urzędnicze w urzędach gmin, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich oraz w samorządowych zakładach i jednostkach budżetowych, z wyjątkiem stanowisk obsadzanych na podstawie wyboru i powołania. Do tej ostatniej kategorii mogą należeć np. takie stanowiska jak zastępca burmistrza.

Nowe zarządzenie
burmistrza

Nabory ogłasza się także w Mławie. Do jednego z ostatnich, kiedy to w urzędzie miasta szukano podinspektora ds. ewidencji ludności i dowodów osobistych w wydziale spraw obywatelskich - jak się dowiedzieliśmy, zgłosiło się bardzo wielu kandydatów. Nabór ten rozstrzygnięto 21 października b.r., a wkrótce po tym – 25 października burmistrz Sławomir Kowalewski, być może właśnie ze względu na dużą liczbę chętnych, wprowadził zmiany w zarządzeniu dotyczącym naborów na stanowiska urzędnicze (także kierownicze).

Co zmieniono? W starym, nieobowiązującym już dokumencie mówiło się o tym, że oferty, które wpłynęły do naboru na dane stanowisko ocenia się na podstawie dostarczonych dokumentów aplikacyjnych oraz rozmowy kwalifikacyjnej. W nowym zarządzeniu natomiast, zamiast rozmowy kwalifikacyjnej mówi się o pisemnym teście kwalifikacyjnym – w przypadku gdyby do konkursu stanęło 15 lub więcej osób. Test ma się składać z 20 pytań. Można będzie na nim otrzymać maksymalnie 20 punktów, a osoby, które dostaną ich co najmniej 15, przejdą do kolejnego etapu naboru, czyli do rozmowy kwalifikacyjnej.

Robert Bartosewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB