Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

Poniedziałek, 27 stycznia 2025. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Leśnicy i myśliwi policzyli dziki

2016-11-09 11:14:22 (ost. akt: 2016-11-09 11:16:44)

Autor zdjęcia: Jaromir Skrzypecki

Podziel się:

Ponad 200 osób 21 i 22 października wzięło udział w próbnym pędzeniu dzików zorganizowanym m.in. w lasach powiatu mławskiego i żuromińskiego przez Nadleśnictwo Dwukoły. Ogólnopolska inicjatywa, w którą włączyło się nadleśnictwo, ma na celu oszacowanie populacji wspomnianych zwierząt. To wszystko w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się ASF.

ASF – ten skrót zna prawie każdy rolnik. Oznacza chorobę - afrykański pomór świń. Obawa przed zakażeniem zwierząt hodowlanych spędza sen z powiek wielu gospodarzom. ASF - to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są (poza dzikami) świnie domowe. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie. Najczęstszym sposobem zarażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Od początku występowania choroby w Polsce (17 luty 2014 r.) do 29 września 2016 r. stwierdzono łącznie 112 przypadków ASF u dzików i 22 ogniska ASF u świń (podlaskie – 15, lubelskie – 5, mazowieckie – 2). Kraj, w którym wystąpi ASF, narażony jest na straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli.

Do lasów wyruszyło
ponad 200 osób

Podejmowane są działania hamujące rozprzestrzenianie się ASF. Pomocna w tym jest inwentaryzacja dzików zorganizowana przez Ministerstwo Środowiska wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. W całej Polsce zaangażowało się w akcję liczenia blisko 35 tys. osób: pracownicy lasów państwowych, resortu rolnictwa, ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji oraz członkowie Polskiego Związku Łowieckiego. Akcja odbyła się także w lasach państwowych administrowanych przez Nadleśnictwo Dwukoły. 21 i 22 października w inwentaryzację dzików zaangażowali się pracownicy Lasów Państwowych i myśliwi z lokalnych kół łowieckich. W sumie ponad 200 osób przeprowadziło pędzenia próbne na ponad 10 procent powierzchni leśnej nadleśnictwa. Zaangażowali się członkowie 25 kół łowieckich, w tym pięciu z Mławy („Jeleń”, „Jeleń 2”, 'Ponowa”, „Łoś", „Szarak"). Włączyły się też m.in. koła: „Nemrod" Dwukoły, „Łabędź" Bieżuń, „Ostoja Radzanów" Warszawa, „Krzyżówka" Sierpc, „Przyszłość" Sochaczew, „Sarna" Lutocin, „Uroczysko" Trojany, „Sokół" Ciechanów.

ASF u nas
nie stwierdzono

Inwentaryzacja pomoże w dokładnym oszacowaniu populacji dzika. Chodzi o zagrożenie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Im więcej dzików na danym terenie tym łatwiej o kontakt z osobnikami chorymi i wzrasta zagrożenie. Jaki był efekt akcji na naszym terenie? - Inwentaryzacja potwierdziła zagęszczenie poniżej 0,5 dzika na kilometr kwadratowy. Należy sądzić, że jest to ilość bezpieczna. Na naszym terenie, na sto procent, nie stwierdzono żadnego przypadku ASF – poinformował nas Jaromir Skrzypecki, nadleśniczy z Nadleśnictwa Dwukoły. W dalszym ciągu planują obserwację populacji. Ilość dzików się nie zmienia. - Z obserwacji całorocznej wynika, że na naszym terenie żyje 900 – 1000 dzików i w tych granicach utrzymuje się to od lat - dodaje nadleśniczy.

Populacja dzików rośnie
w innych rejonach

Warto dodać, że według szacunków myśliwych w polskich lasach żyje około 230 tys. dzików. Po okresie wiosenno-letnim liczba ta może być wyższa. Dziki w ciągu roku wyprowadzają nawet po trzy mioty, a w każdym jest po kilka warchlaków. Może mieć to związek ze wzrostem powierzchni upraw kukurydzy. Roślina ta stała się podstawą diety zwierząt. Z obserwacji wynika, że dziki coraz częściej wychodzą z lasów, opuszczają też tereny wiejskie i szukają miejsca w miastach.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB