Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

Wieczfnia Kościelna. Starostwo mierzy działki. Mieszkańcy zaniepokojeni

2016-09-08 09:45:39 (ost. akt: 2016-09-08 09:49:45)
Radny Zygmunt Szypulski dopytywał o pomiary geodezyjne

Radny Zygmunt Szypulski dopytywał o pomiary geodezyjne

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Niektórzy mieszkańcy gminy Wieczfnia Kościelna zapłacą więcej za swoje nieruchomości, choć nie było żadnej podwyżki. A to w wyniku pomiarów gruntów na zlecenie mławskiego starostwa.

Sprawę poruszył wiceprzewodniczący radny gminy Zygmunt Szypulski, na ostatniej sesji. - Jakim prawem geodeci weszli na posesje. Na jakiej podstawie dokonali pomiarów – zapytał. Zaproponował też zaproszenie przedstawiciela mławskiej geodezji do Wieczfni Kościelnej, w celu udzielenia wyjaśnień. Okazało się, że więcej w tej sprawie wiedział wójt gminy Jan Warecki. Wyjaśnił, że ewidencję gruntów przeprowadziło mławskie starostwo, bo miało obowiązek aktualizacji swojej bazy. Wymienił poszczególne etapy procedury, które zachowało starostwo. Geodeci weszli na posesje, zmierzyli grunty. Następnie nowe dane przekazali do gminy, gdzie na tej podstawie naliczono podatki. Wójt, jako gospodarz gminy, podpisuje decyzje podatkowe dla poszczególnych mieszkańców. Jest więc zorientowany jakie kwoty mają płacić. Zaobserwował zmiany w górę i w dół. - Na dzień dzisiejszy są decyzje, gdzie podatek rośne, ale często kwota maleje. A jeśli podatek idzie w górę, to chodzi o niewielkie kwoty – podzielił się swoimi spostrzeżeniami wójt. Dodał przy tym, że obrazu całości jeszcze nie ma. Wyraził wątpliwość co do sensu zapraszania przedstawiciela geodezji, bo może on podać tylko ogólne informacje. A tu trzeba podejścia indywidualnego do każdej ze spraw. Jednak, według wiedzy wójta, podczas pomiarów i ewidencjonowania gruntów nie uniknięto błędów. - Są w wyniku tych prac błędy i nasi mieszkańcy składają podania do starosty i podejmowane są działania – powiedział wójt. Efekty nie zawsze są takie, jak oczekują mieszkańcy. Starostwo ma do dyspozycji np. zdjęcia lotnicze okolic, gdzie dokonywano pomiarów. Gospodarz gminy poinformował, że zaprosi dyrektora mławskiego wydziału geodezji, jeśli samorządowcy będą tego chcieli. Iwona Łazowa


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB