Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Nie chcesz przepłacać za OC? Sprawdź 3 sposoby na niższe stawki

Podziel się:

Stawki OC wzrosły. Większe wydatki są nie do uniknięcia. Możesz jednak upewnić się, że płacisz tak mało, jak to tylko możliwe. Naucz się chronić swój portfel!

Średnio aż o 19% zwiększyły się stawki za obowiązkowe ubezpieczenie dla kierowców – wynika z raportu opracowanego na zamówienie Dziennika Gazety Prawnej. Wśród najważniejszych czynników, które złożyły się na tak wysoką podwyżkę, znalazło się wprowadzenie dotkliwego dla ubezpieczycieli podatku bankowego. Nie bez znaczenia jest także wystosowanie przez Komisję Nadzoru Finansowego wytycznych podnoszących standard naprawy pojazdów.

Jeśli mamy więcej otrzymywać, musimy więcej oddawać. Istnieją jednak trzy sposoby na zmniejszenie stawki.

Jak płacić mniejsze OC?

1. Wybierz najlepszą ofertę. Znalezienie najtańszego OC wbrew pozorom nie jest proste. Najniższa stawka może wcale nie wiązać się z najniższym wydatkiem. Niektórzy ubezpieczyciele oferują bowiem dodatkowe zniżki za wykupienie polisy online. Inni dają upusty za polecenie oferty, czy też umieszczają na swoich stronach kody rabatowe. Okazjonalnie pojawiają się też promocje, dzięki którym zapłacisz mniej niż w opcji standard u konkurencyjnej firmy.

Znalezienie najtańszej oferty ułatwi porównywarka OC AC Ubezpieczamy Auto. Zaawansowany serwis umożliwia uzyskanie dokładnej wyceny, uwzględniającej wszystkie czynniki wpływające na wysokość stawek. Dzięki porównaniu ofert można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

2. Wykorzystaj zniżkę dla współmałżonka. Towarzystwa ubezpieczeniowe często umożliwiają korzystanie ze zniżek za bezszkodową jazdę – także tych, które przysługują małżonkowi. Przywilej ten bywa dostępny nawet wówczas, gdy mąż czy żona nie jest zarejestrowanym współwłaścicielem pojazdu.

Zniżka może ograniczyć koszt polisy najczęściej do 60%, choć upusty różnią się w zależności od ubezpieczyciela. Podobna jest za to zasada ich przyznawania. Wysokość zniżki zależy od tego, jak długo ubezpieczony nie powodował żadnych szkód. Jeśli jeden z małżonków jeździ ostrożnie, drugi może na tym sporo zaoszczędzić.

3. W ostateczności – zmień samochód. Na ceny OC wpływa pojemność silnika. Zazwyczaj im jest ona większa, tym więcej trzeba zapłacić. Wynika to z przyjętego przez ubezpieczycieli założenia, że szybsze auto generuje większe ryzyko wypadku.

Obniżka OC w kolejnych latach to mało prawdopodobny scenariusz. Jeśli wydatek już dziś jest dla ciebie kłopotliwy, być może warto rozważyć zmianę samochodu. Powinieneś jednak pamiętać, że zależności między pojemnością a stawką ubezpieczeniową są skomplikowane. W przypadku niektórych pojazdów różnice są niewielkie lub bardzo małe, dlatego i tym razem przed podjęciem decyzji warto skorzystać z porównywarki OC.

Podstawą optymalizacji kosztów jest rozeznanie w rynku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o stawkach ubezpieczeniowych, sprawdź jeszcze artykuł „Ceny OC”. Najgorsze, co możesz zrobić, to nierobienie niczego – wtedy niemal na pewno zapłacisz więcej, niż to konieczne.