środa, 24 kwietnia 2024. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Uczniów coraz mniej, nauczyciele tracą pracę

2016-09-06 11:54:53 (ost. akt: 2016-09-06 11:57:16)
Liczba uczniów w klasach została zmniejszona do 24

Liczba uczniów w klasach została zmniejszona do 24

Autor zdjęcia: Adam Ejnik

Podziel się:

W rozpoczynającym się właśnie roku szkolnym do szkół ponadgimnazjalnych w Mławie pójdzie kilkudziesięciu uczniów mniej niż rok temu. Pracę straci dwóch nauczycieli, a niektórych dotkną ograniczenia etatów. To dane dotyczące placówek, dla których organem prowadzącym jest powiat mławski.

Dane dotyczące przygotowania szkół do roku szkolnego na ostatnim posiedzeniu rady powiatu mławskiego przedstawił dyrektor wydziału edukacji i zdrowia w starostwie Jan Marek Wtulich.
Do klas pierwszych wszystkich szkół powiatowych (publicznych ponadgimnazjalnych w Mławie) przyjęto łącznie 633 uczniów. Utworzonych ma być 28 oddziałów. Prognozy urzędników w tym zakresie były bardziej optymistyczne. W Zespole Szkół Nr 1 zamiast planowanych wcześniej 6 oddziałów powstanie 5, a w Zespole Szkół Nr 2 będzie mniej o dwa oddziały. W roku szkolnym 2016/2017 w powiatowych szkołach łącznie z Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym uczyć się będzie 2351 uczniów w 116 oddziałach. Jest to o 77 mniej niż w ubiegłym roku szkolnym. Mniejsza liczba uczniów oznacza ograniczenie ilości godzin dla nauczycieli. W ZS Nr 1 zwolnionych będzie dwóch nauczycieli, a dwa etaty będą ograniczone. W ZS Nr 4 najprawdopodobniej nastąpi ograniczenie 6 etatów.

Nie chcą
mniejszych klas

Przewidywany przez starostwo spadek liczby młodzieży w szkołach zdecydował o wprowadzeniu zmian w zasadach rekrutacji. Liczba uczniów w klasach została zmniejszona do 24. Takie posunięcie starostwa nie spodobało się nauczycielom. Skierowali oni do starosty Włodzimierza Wojnarowskiego pismo, w którym wskazują na negatywne skutki takiej zmiany. Co bardzo ciekawe, według pedagogów zmniejszenie liczby uczniów w klasach będzie skutkowało zmniejszeniem się jakości kształcenia. Wszak zazwyczaj w wielu dyskusjach podkreślany jest argument odwrotny – że większe klasy oznaczają niższy poziom nauczania. Nauczyciele w korespondencji skierowanej do starosty piszą m.in. tak: „(...) Ta zmiana de facto oznacza likwidację grup w takich przedmiotach jak języki obce, przedmioty zawodowe, czy wychowanie fizyczne. Będzie to niestety skutkowało obniżeniem jakości kształcenia uczniów, problemami z dyscypliną, czy zaspokojeniem potrzeb społecznych uczniów. Ograniczy to także możliwość indywidualnej pracy z uczniem, jego aktywizacji i możliwości rozwoju w mniejszym, a przez to bardziej przyjaznym środowisku. W przypadku szkół ponadgimnazjalnych będzie to miało przełożenie na coraz niższe wyniki egzaminów zewnętrznych, tak maturalnych jak i zawodowych”.
Według autorów pisma zmiana zasad rekrutacji pogorszy komfort pracy nauczycieli. „Ciągłe redukcje etatów powodują stałą niepewność w naszym środowisku. Ograniczanie godzin często o połowę, skutkuje stałą pauperyzacją naszego zawodu. Wpływa na pogorszenie jakości kształcenia, a także na społeczny odbiór nauczycieli jako niedocenianej grupy zawodowej, która bądź co bądź wpaja wiedzę i wychowuje wciąż młode pokolenia Polaków. Taka odpowiedzialność zobowiązuje nas do utrzymywania wysokich standardów nauczania” - napisali pedagodzy do Włodzimierza Wojnarowskiego.

Robert Bartosewicz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. obi #2060173 | 31.135.*.* 6 wrz 2016 18:59

    Tak niektórzy narzekali,że źle płacą nauczycielom,to mają okazję na lepszą pracę....

    ! - + odpowiedz na ten komentarz