środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Największe bezrobocie w Szreńsku i Lipowcu

2016-08-24 13:33:25 (ost. akt: 2016-08-24 13:36:22)

Podziel się:

Wieczfnia, Wiśniewo i Stupsk – to gminy wiejskie naszego powiatu z najmniejszą stopą bezrobocia. Największa natomiast występuje w gminach Szreńsk, Lipowiec i Radzanów.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie wynika, że z końcem lipca 2016 r. w powiecie mławskim było zarejestrowanych 3161 bezrobotnych. Z czego 1386 to osoby z Mławy, a 1775 – mieszkańcy gmin wiejskich. Z końcem lipca b.r. najwięcej bezrobotnych było w gminie Strzegowo – 329, a najmniej w gminie Radzanów – 120. Takie dane wynikają z tego, że w Strzegowie i okolicach mieszka znacznie więcej ludzi niż w Radzanowie i na przyległych terenach. Skalę bezrobocia w poszczególnych gminach wiejskich naszego powiatu precyzyjniej przestawiają zestawienia Urzędu Statystycznego w Warszawie. Urząd ten najnowsze dane ma z końca 2014 r.. Według stołecznego US największa stopa bezrobocia (chodzi o procent mieszkańców w wieku produkcyjnym) z końcem 2014 r. występowała w Szreńsku. Wynosiła ona wówczas 9,1 proc. Kolejne dwie gminy w tym rankingu to Lipowiec Kościelny i Radzanów, które mają stopę odpowiednio – 8,9 proc i 8,6 proc.. Najmniejsze bezrobocie natomiast odnotowano wśród mieszkańców gmin: Wieczfnia Kościelna (7,4 proc.), Wiśniewo (7,6 proc.) i Stupsk (7,6 proc.)

Najwięksi
pracodawcy


Wielu mieszkańców gmin wiejskich pracuje w Mławie, bo tu jest najwięcej zakładów pracy, w tym także największy w powiecie mławskim, czyli spółka LG Electronics. Natomiast na terenach wiejskich przeważają małe firmy i mikroprzedsiębiorstwa, choć są i „więksi” pracodawcy. Spośród istotnych firm naszego powiatu, poza Mławą, warto wymienić choćby Technokabel w Szreńsku, Curtis w Krzywonosi Polonus w Uniszkach, ale także zakłady mięsne na terenie gminy Strzegowo. Warto zauważyć, że mieszkańcy takich gmin jak Dzierzgowo, Radzanów czy Szreńsk, którzy mają do Mławy około 30 km, mogą mieć utrudniony dojazd do miasta komunikacją publiczną. Wszak połączeń autobusowych jest coraz mniej. Oczywiście wielu pracowników do miasta dojeżdża samochodami osobowymi, często organizując się w ten sposób, że kilka osób jedzie jednym autem. Dodajmy że po przeanalizowaniu danych urzędu pracy wyraźnie widać, że nie ma praktycznie żadnej różnicy w wykształceniu osób bezrobotnych z terenów wiejskich i z miasta. W obydwu przypadkach występuje podobny procent ludzi z wykształceniem wyższym.

Apla
Liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych (stan na koniec lipca 2016 r.) w poszczególnych gminach powiatu mławskiego:

Mława - 1386
Dzierzgowo -137
Lipowiec - 217
Radzanów - 120
Strzegowo - 329
Stupsk - 199
Szreńsk - 196
Szydłowo - 200
Wieczfnia - 144
Wiśniewo - 233

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB