Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

„Mława w latach okupacji niemieckiej” – wystawa z unikalnymi zdjęciami

2016-08-22 20:42:14 (ost. akt: 2016-08-22 20:44:38)

Autor zdjęcia: UM Mława

Podziel się:

Nowa, autorska wystawa Jarosława Janiszewskiego „Mława w latach okupacji niemieckiej” będzie elementem tegorocznych obchodów Rekonstrukcji Bitwy pod Mławą. Ekspozycja udostępniona w foyer Miejskiego Domu Kultury w Mławie, ul. Stary Rynek 13, jest czynna do 4 września br.

Jarosław Janiszewski jest pasjonatem i znawcą historii Mławy oraz regionu. Cztery lata temu wraz z innymi miłośnikami historii miasta, m.in. Robertem Zaborowskim, Zbigniewem Grzemskim, Tadeuszem Stabachem i Wojciechem Kaskiem utworzył grupę nieformalną Mława – Miasto Zabytkowe. W ramach grupy corocznie odbywają się wystawy plenerowe, które mają na celu pokazanie mieszkańcom, jak wyglądało ich miasto w różnych okresach swojego istnienia. W ubiegłych latach mieliśmy okazję oglądać ekspozycje: „Mława, której nie ma”, „Mława – 100 lat temu”, oraz „Mława - wybuch II wojny światowej i okupacja 1939-45”.
Na wystawie „Mława w latach okupacji niemieckiej” Janiszewski prezentuje zdjęcia Mławy z lat 1939-1942. Galeria powstała z okazji zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej i nawiązuje do zeszłorocznej wystawy plenerowej dotyczącej niemieckiej okupacji. Na fotografiach zobaczymy zniszczenia wojenne, ruiny budynków, opustoszałe ulice. Ciekawostką tegorocznej ekspozycji są zdjęcia lotnicze Mławy zrobione przez niemieckie samoloty zwiadowcze.
Fotografie wystawione są na 15 planszach, z których każda dotyczy innego obszaru miasta. Pokaz jest kontynuacją zeszłorocznej wystawy rozbudowanej o nowe zdjęcia, które udało się Jarosławowi Janiszewskiemu zdobyć na aukcjach internetowych w ciągu tego roku. Zdjęcia pochodzą z kolekcji autora projektu, a także ze zbiorów: Marka Kowalczyka, Lecha Prejsa oraz Rafała Ojrzanowskiego.
Jarosław Janiszewski interesuje się architekturą przedwojenną Mławy, której prawdziwy obraz odnajduje w zdjęciach i pocztówkach z dawnych lat. Za jedne z najcenniejszych źródeł informacji o mieście uznaje zdjęcia lotnicze. Są kopalnią informacji na temat zabudowy miasta i dzięki nim wielokrotnie zidentyfikował nierozpoznawalne wcześniej ulice, zaułki, budynki. Izabella Litka/UM Mława

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB