środa, 27 marca 2019. Imieniny Ernesta, Jana, Marka

30 procent naszego miasta to obszary zdegradowane

2016-08-20 22:53:49 (ost. akt: 2016-08-20 22:55:57)

Podziel się:

Zespół urzędników mławskiego ratusza uznał, że 30 procent naszego miasta to obszar zdegradowany, na którym występują różne problemy społeczne takie jak na przykład niska aktywność społeczna czy bezrobocie, ale są to także tereny wymagające różnych inwestycji, choćby w zakresie modernizacji istniejącej infrastruktury.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Opracowanie Gminnego Program Rewitalizacji Miasta Mława na lata 2016 - 2025 jest konieczne, jeśli samorząd chce się ubiegać o dofinansowania w tym zakresie. Obowiązkowe jest również przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. Dlatego też mławski ratusz wykonał szereg działań w tym zakresie. Burmistrz Sławomir Kowalewski powołał zespół zadaniowy złożony z pracowników ratusza, którego przewodniczącą jest Magdalena Cecelska. Prace zespołu nadzoruje wybrana w drodze konkursu ekspert Dagmara Mliczyńska.
Przeprowadzono już konsultacje społeczne – były m.in. otwarte spotkania, a mieszkańcy wypełniali ankiety. Trzeba jednak dodać, że frekwencja na spotkaniach nie była imponująca, a większość obecnych osób stanowili kierownicy miejskich jednostek, radni i właśnie miejscy urzędnicy. Natomiast rada miasta na sesji 26 lipca jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji dla Mławy.

Zgodnie z uchwałą 30 proc. obszaru naszego miasta to obszar zdegradowany, a 8,81 proc. - przeznaczony do rewitalizacji. Co to konkretnie oznacza? - Fakt, że dany teren znalazł się w obszarze zdegradowanym oznacza, że właśnie tam dochodzi do nawarstwienia problemów społecznych, oraz występuje kryzys w co najmniej jednym z czterech obszarów: gospodarczym, środowiskowym, technicznym oraz przestrzenno-funkcjonalnym – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy ratusza.

Według naszej rozmówczyni obszar rewitalizacji oznacza natomiast, że miasto będzie starało się na terenach, które się w nim znalazły podejmować działania i realizować projekty, które pozwolą nam na wyjście tego obszaru z problemów i wyprowadzenie go ze stanu kryzysowego. Przy czym, jak można przeczytać na stronie internetowej ratusza, rewitalizacja nie oznacza tylko prac inwestycyjnych, takich jak np. remonty budynków czy modernizacja infrastruktury, ale też m.in. zwiększenie aktywności mieszkańców, działania na rzecz kultury oraz możliwość pozyskania dofinansowania na projekty realizowana na obszarze rewitalizowanym.Tereny zdegradowane i obszar rewitalizacji

Na obszar zdegradowany składają się następujące osiedla:

– Śródmieście, Kościuszki, Obrońców Mławy, Kozielsk, Zawkrze w części południowej miasta oraz Krajewo w części północnej. Wyznaczony obszar zdegradowany obejmuje 30% powierzchni miasta Mława i jest zamieszkiwany przez 38% ludności Mławy.

Granice obszaru rewitalizacji, obejmującego 8,81% powierzchni Miasta Mława i 29,7% ludności Mławy, na które składają się następujące tereny:


1. Część osiedla nr 1 Śródmieście: ulice 3 Maja, Bolesława Chrobrego, Gabriela Narutowicza numery 1, 1A, Grzebskiego numery parzyste 4-12, numery nieparzyste 1, 1A,1B, Jaroszyka, Misjonarska, Padlewskiego numery 4/6, 1, 1/1, 1/2, Pl. 3 Maja, Płocka numery parzyste do 56, numery nieparzyste do 41/1, Rondo Wolności, Sadowa, Spichrzowa, Stanisława Wyspiańskiego, Stary Rynek, Stefana Żeromskiego, Szewska, Warszawska numery parzyste do 34, numery nieparzyste do 29, Wigury, Władysława Stanisława Reymonta, Zduńska, Żwirki

2. Część osiedla nr 5 Kościuszki: ulice Braci Gierymskich, Cypriana Kamila Norwida, Henryka Pogorzelskiego, Joachima Lelewela, Juliusza Słowackiego, Ludwika waryńskiego, Stefana Grota Roweckiego, Szarych Szeregów, Tadeusza Kościuszki, Tadeusza Korzybskiego, Zuzanny Morawskiej, Zygmunta Krasińskiego;

3. Całe osiedle nr 8 Obrońców Mławy;

4. Część osiedla nr 10 Kozielsk: ulice 18 Stycznia, Browarna numery parzyste, Daleka numery nieparzyste do 5b, Gabriela Narutowicza numery parzyste od 2, numery nieparzyste od 3, Nowowiejska numery 1, 1A, 2, Handlowa, Jana Kochanowskiego, Pl. 1 Maja, Poświętna, Targowa;

5. Część osiedla nr 12 Krajewo: tereny zamieszkałe (wszystkie ulice) wraz z terenem przy zbiorniku wodnym;

6. Część osiedla nr 14 Zawkrze: ulica Henryka Sienkiewicza numery parzyste do 42, numery nieparzyste do 29, ulica Spółdzielcza.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB