Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Mostowo. Zostali wicemistrzami Agroligi

2016-08-18 12:09:12 (ost. akt: 2016-08-18 12:11:45)

Podziel się:

Wicemistrzem Agroligii w Kategorii Rolnik w województwie mazowieckim zostało gospodarstwo Marzanny i Zbigniewa Sołtysów z gminy Szreńsk. Gospodarze prowadzą produkcję bydła mlecznego. Mają blisko 150 krów mlecznych oraz nowoczesną halę udojową z robotami.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

W konkursie Agroliga co roku doceniani są najlepsi i najbardziej przedsiębiorczy właściciele gospodarstw rolnych. W tym roku komisja wojewódzka po dowiedzeniu gospodarstw i firm biorących udział w konkursie mistrzem Agroligi ogłosiła, w kategorii rolnik, gospodarstwo Ryszarda Kacprzaka z powiatu sochaczewskiego. Tytuł wicemistrza zdobyło natomiast gospodarstwo z Mostowa w gminie Szreńsk. Jury oceniało m.in. ogólny wizerunek gospodarstwa, jego estetykę, usprzętowienie, dynamikę jego rozwoju, a także skuteczność gospodarzy w pozyskiwaniu środków unijnych.

Przejęli
od rodziców

- Gospodarstwo przejęliśmy po rodzicach w 1996. r. Wtedy było to 16 hektarów. Mieliśmy między innymi około 10 krów i kilka świń. Potem gospodarstwo stopniowo się rozrastało. Okazało się też, że w przyszłości chce się nim zająć nasz starszy syn. To jeszcze bardziej przekonało nas, że warto rozwijać się w tym kierunku – opowiada Zbigniew Sołtys. Obecnie gospodarstwo liczy sobie około 100 ha powierzchni. Państwo Sołtysowie mają prawie 150 krów. Zwierzęta znajdują się w nowoczesnej hali udojowej, w której dojeniem zajmują się roboty. Zasiewy natomiast są dostosowane do produkcji mlecznej. Wicemistrzowie tegorocznej Agroligi korzystają także ze wsparcia unijnego. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 zakupili m.in. ciągniki oraz inne maszyny.

Liczy się
ukierunkowanie

Pan Zbigniew podkreśla, że dziś na osiągnięcie sukcesu mają szansę przede wszystkim gospodarstwa ukierunkowane na jeden rodzaj produkcji. Ale jak podpowiada żona pana Zbigniewa to nie wystarczy. - Trzeba także mieć zamiłowanie do tego, co się robi, trzeba to kochać. Oczywiście trzeba też dużo pracować, mieć sporą wiedzę w różnych dziedzinach – podkreśla pani Marzanna. Dodajmy, że w 2016 roku mijają 23 lata od czasu pierwszej edycji konkurs Agroliga. Co roku przedsięwzięcie zyskuje na znaczeniu, a o gospodarstwach, które zdobyły laury w poszczególnych odsłonach konkursu z całą pewnością można powiedzieć, że są innowacyjne i nowoczesne. Ich właściciele natomiast to ludzie gospodarni, kreatywni i przedsiębiorczy.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB