Wtorek, 16 kwietnia 2024. Imieniny Bernarda, Biruty, Erwina

Czy Mława jest starsza niż myślimy?

2016-07-24 16:21:43 (ost. akt: 2016-07-24 16:25:34)

Podziel się:

Na wzgórzu św. Wawrzyńca specjaliści znaleźli fragmenty XVI-wiecznego kościoła, a także ceramikę, która może pochodzić nawet z XIII wieku. Jeśli potwierdzą to analizy, okaże się, że początki naszego miasta są starsze niż zakładamy to obecnie.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Trwają prace archeologiczne na cmentarzu parafialnym w Mławie. Badania na zlecenie Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta prowadzą archeolodzy Andrzej Grzymkowski z Mławy oraz Maciej Czarnecki z Warszawy. - Dokopaliśmy się do fundamentu przypuszczalnie najstarszej budowli sakralnej w naszym mieście. Ze źródeł kościelnych wynika, że wcześniejszy kościół, który tu istniał był murowany i być może są to fundamenty części tej XVI-wiecznej budowli. Może kaplicy lub zakrystii – mówi Andrzej Grzymkowski. Znaleziono także kilkadziesiąt fragmentów ceramiki. Według Macieja Czarneckiego mogą one pochodzić z XIV, a może nawet XIII wieku. Ostatecznie okres, z którego pochodzą ma potwierdzić analiza.

Szukając grodu
Kozielsk

Przypomnijmy, że Mława uzyskała prawa miejskie w 1429 r., a wcześniejsza wzmianka w źródłach historycznych mówi o zjeździe książęcym z roku 1426. - Wiemy, że tu przyjeżdżali książęta, więc coś tu musiało być. Chcemy wiedzieć, jakiego typu osadnictwo tu było. To wzgórze jest wręcz predysponowane do tego, żeby funkcjonował tu jakiś obiekt o charakterze obronnym. Chcemy określić, jak wczesna jest Mława – objaśnia Andrzej Grzymkowski. Przypomnijmy, że prace na cmentarzu parafialnym podjęto ze względu na wzmiankę o grodzie Kozielsk znajdującą się w tzw. falsyfikacie mogileńskim. To dokument z XII wieku opisujący nadania dla klasztoru benedyktynów w Mogilnie. Historycy i archeolodzy zastanawiają się, gdzie ten gród mógł się znajdować. Bo może chodzić o najstarszą część Mławy albo o okolice Kuczborka w powiecie żuromińskim lub zupełnie inną lokalizację. Archeolodzy uznali, że najstarsza część Mławy, czyli wzgórze, na którym jest cmentarz, mogła być idealnym miejscem na gród strażniczy, być może podobny do tego w Grudusku. Dokonane już znaleziska póki co zdają się potwierdzać, że gród Kozielsk był właśnie tutaj. Dodajmy, że zakres prac został wcześniej szczegółowo uzgodniony z proboszczem parafii pw. św. Stanisława BM ks. Ryszardem Kamińskim, burmistrzem Sławomirem Kowalewskim oraz konserwatorem zabytków.




Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB