Wtorek, 23 kwietnia 2024. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Stupsk. Książki naszych marzeń i Jak nie czytam jak czytam

2016-06-28 09:21:36 (ost. akt: 2016-06-28 09:24:42)

Autor zdjęcia: Joanna Wtulich

Podziel się:

10 czerwca wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Stupsku spotkali się w sali gimnastycznej, aby wspólnie udowodnić, że dzieci i młodzież czytają oraz by podsumować realizację programu rządowego Książki naszych marzeń w Szkole Podstawowej w Stupsku.

Akcja "Jak nie czytam jak czytam" odbyła się pod patronatem czasopisma "Biblioteka w szkole", . Każdy przyszedł ze swoja książką, którą czytał przez 15 minut. Następnie nauczyciel bibliotekarz, Joanna Wtulich podsumowała realizację programu "Książki naszych marzeń" oraz wręczyła nagrody uczestnikom konkursów czytelniczych organizowanych w ramach tegoż programu .
W ramach programu:
I. Podjęto współpracę z biblioteką publiczną i biblioteką pedagogiczną w Mławie:
- dwukrotny udział w warsztatach Biblioteka przyjazna uczniowi zorganizowanych przez PODN i Bibliotekę Pedagogiczną w Mławie
- udział uczniów Szkoły Podstawowej w konkursie plastycznym – Zakładkowy zawrót głowy (rozstrzygnięcie w maju 2016) organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczna w Mławie – 2 uczennice kl. IV otrzymały wyróżnienia.
- konkurs plastyczny zorganizowany z GBP w Stupsku dla uczniów oddziału 0 na ilustrację do książki o Misiu Paddingtonie poprzedzony czytaniem przez dyrektora biblioteki fragmentu książki.
II. Zorganizowanie co najmniej 2 wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów:
1. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych i towarzyszące mu konkursy czytelnicze:
Z jakiej książki pochodzi ten cytat? - dla gimnazjum
a) Czy wiesz? - dla I - III
b) Legendy polskie - dla IV
c) W pustyni i w puszczy - Kl. V
d) Ten obcy - Kl. VI
2. Dzień Pluszowego Misia 25 listopada – miś Paddington – wyjście do GBP i głośne czytanie przez kierownika GBP uczniom oddziału 0.
3. Pasowanie na czytelnika uczniów klas I
3. Udział w akcji miesięcznika "Biblioteka w Szkole" promującej czytelnictwo, polegającej na ustanowieniu rekordu w czytaniu w jednym momencie – 10 czerwca 2016r.
4. Wystawy tematyczne - książki polecane do czytania:
• Przed przerwą świąteczną przygotowano wystawę nowych książek Podaruj sobie prezent na Święta.
• Przed feriami – Spędź ferie w dobrym towarzystwie.
• Przed wakacjami - Na słoneczne dni...
III. Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci:
1. List otwarty do rodziców przedstawiony na szkolnym zebraniu.
2. List do rodziców uczniów klas pierwszych.
IV. Zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej:
- kl. 0-III - Depesza o zaginionym misiu.
- kl. IV – VI – Tworzymy książkę kucharską oraz PoczytajMY
V. Dostosowanie organizacji pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich:
1. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki do potrzeb uczniów poprzez umożliwienie im wypożyczania książek na okres przerwy świąteczno- noworocznej.
2. Dostosowanie organizacji pracy biblioteki do potrzeb uczniów poprzez umożliwienie wypożyczania książek na okres ferii oraz wakacji.
Wnioski:
1. Czytelnictwo wzrosło w porównaniu do ubiegłych lat. W roku szkolnym 2015/2016 wyniosło do końca maja 1715 wypożyczeń, a więc 13,8 na ucznia SP. Natomiast w poprzednim roku wyniosło 1442, czyli 12,4 na ucznia SP. Warto zauważyć, że w ubiegłym roku szkolnym czytelnictwo osiągnęło rekordowo wysoki wynik, ponieważ biblioteka otrzymała (zakupy oraz dary) 266 nowych książek, czyli prawie dwukrotnie więcej niż z programu Książki naszych marzeń. Dla porównania – 2 lata wcześniej uczniowie wypożyczyli 1019 książek.
3. Zakup nowych książek ma ogromny wpływ na wyniki czytelnictwa uczniów, co potwierdzają statystyki.
Na zakończenie spotkania każdy uczeń mógł na arkuszach papieru zostawić ślad po sobie i swojej książce. Jedni rysowali, inni cytowali lub się podpisywali, ale każdy pozostawił coś po sobie.
Najważniejsze jednak, że udowodniliśmy, że młodzi czytają.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: ZSStupsk

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB