Drogi Czytelniku,

Cieszymy się, że odwiedzasz nasze serwisy internetowe. Nasz zespół redakcyjny cały czas pracuje nad tym, żeby móc dostarczać Ci jeszcze lepsze materiały dziennikarskie i oferować jeszcze lepsze usługi. Abyśmy mogli nadal to robić, potrzebujemy Twojej zgody. Dzięki niej będziemy mogli dostosowywać nasze strony pod Twoje preferencje i potrzeby oraz emitować Ci reklamy dopasowane do Twoich zainteresowań i zachowań w Internecie. Twoja prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych są dla nas niezwykle istotne – nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Pamiętaj, że Twoje dane są u nas bezpieczne, a udzieloną zgodę możesz wycofać w każdej chwili zgodnie z naszą Polityką Prywatności.

W JAKIM CELU PRZETWARZAMY TWOJE DANE?

Twoje dane (w tym pliki cookies) wykorzystujemy w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym do badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www.

KTO JEST ADMINISTRATOREM DANYCH?

Administratorem danych osobowych są Mazowieckie Media Sp. z o. o.

JAKIE MASZ PRAWA?

Możesz w każdej chwili:

Więcej informacji nt. Twoich danych i naszej troski o nie znajdziesz w Polityce Bezpieczeństwa.

Nie pokazuj więcej tej informacji

środa, 8 stycznia 2025. Imieniny Artura, Rajmunda, Seweryny

W poszukiwaniu śladów przodków

2016-06-23 10:12:50 (ost. akt: 2016-06-23 10:14:22)

Podziel się:

W poniedziałek 20 czerwca ruszyły prace archeologiczne na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Wawrzyńca w Mławie. Sondażowy wykop został wykonany za świątynią.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Archeolodzy prowadzący prace na cmentarzu chcą sprawdzić czy osadnictwo na terenie Mławy istniało wcześniej niż to zakładaliśmy do tej pory. Prace podjęto ze względu na wzmiankę o grodzie Kozielsk znajdującą się w tzw. falsyfikacie mogileńskim. To dokument z XII wieku opisujący nadania dla klasztoru benedyktynów w Mogilnie.

Historycy i archeolodzy zastanawiają się, gdzie ten gród mógł się znajdować. Bo może chodzić o najstarszą część Mławy albo o okolice Kuczborka w powiecie żuromińskim lub zupełnie inną lokalizację. Archeolodzy uznali, że najstarsza część Mławy, czyli wzgórze, na którym jest cmentarza, mogła być idealnym miejsce na gród strażniczy, być może podobny do tego w Grudusku. Badania na zlecenie Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta prowadzą archeolodzy Andrzej Grzymkowski z Mławy oraz Maciej Czarnecki z Warszawy.

Zakres prac został wcześniej szczegółowo uzgodniony z proboszczem parafii pw. św. Stanisława BM ks. Ryszardem Kamińskim, burmistrzem Sławomirem Kowalewskim oraz konserwatorem zabytków. Jak podkreśla Andrzej Grzymkowski, nie będą się one wiązały z utrudnieniami dla osób odwiedzających nekropolię . Dużą wartość dla archeologów miałaby wszelka znaleziona ceramika, zwłaszcza jeśli pochodziłaby sprzed lokacji miasta (1429 r.). Ale cenne będą też inne znaleziska, jak choćby kości (w dawnych wiekach był zwyczaj grzebania zmarłych przy samym kościele) czy przedmioty z metalu.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB